Materiał Partnera Poznaj profesjonalne usługi saperskie

Poznaj profesjonalne usługi saperskie

W Polsce działa niewiele firm, które posiada uprawnienia do świadczenia szerokich usług saperskich. Te są dzisiaj wielokrotnie potrzebne przy realizacji inwestycji komercyjnych, liniowych, a czasem też mieszkaniowych. Dowiedz się zatem, na czym polegają usługi saperskie, a także, jakie firmy w Polsce świadczą tego typu działania.

Oczyszczanie terenów z przedmiotów niebezpiecznych i wybuchowych

Oczyszczanie terenów z przedmiotów niebezpiecznych i wybuchowych, musi być każdorazowo przeprowadzone w przypadku zgłoszenia np. przy pracach budowlanych natknięcia się na niezidentyfikowany obiekt. Niekiedy taka procedura jest narzucona urzędowo, jeśli dana inwestycja przebiega przez byłe tereny poligonów, składowisk broni, czy przez inne obszary, szczególnie zaangażowane w batalie wojenne obu wojen światowych. Nie oznacza to jednak tego, że neutralizacja dotyczy tylko materiałów wybuchowych sprzed prawie stu lat. Wielokrotnie tego typu usługi saperskie, są związane również z eliminowaniem z danych terenów niebezpiecznych obiektów poprzemysłowych. Mowa np. o obiektach starych fabryk, gdzie mogą znajdować się szkodliwe substancje, również o promieniotwórczym działaniu. Sam proces oczyszczenia terenu, jest zaś bardzo wnikliwie przygotowywany i wykonywany przez uprawnionego sapera. Firma usług saperskich po 100% neutralizacji, wystawia dla danego obszaru specjalny certyfikat!Nadzór saperski nad wykonywaniem prac

Kolejną, bardzo złożoną usługą saperską jest tzw. nadzór saperski, który ma zapewnić bezpieczeństwo pracownikom danego terenu, czy inwestycji, a także który ma na celu neutralizację różnego typu zagrożeń. Mowa o prowadzeniu nadzoru w miejscach dużych zanieczyszczeń śmieciami komunalnymi, odłamkami metali, czy tam, gdzie znajdują się duże ilości gruzów, czy chemikaliów. Nadzorca w takich przypadkach uczestniczy w codziennej organizacji pracy, w zabezpieczaniu terenu, w jego neutralizowaniu, a także w określaniu, czy dany zakres np. robót ziemnych, jest możliwy do przeprowadzenia w pełnym bezpieczeństwie. 

Opinie i ekspertyzy saperskie

Do celów budowlanych, dla uzyskania pozwolenia na budowę, czy też na zlecenia sądów, policji, prokuratury, lotnisk, ośrodków przemysłowych, czy też zakładów komunalnych, firmy saperskie, wykonują również szerokie opinie oraz ekspertyzy saperskie. Związane są one np. z określeniem stref zagrożeń dla ludzi i obiektów budowlanych, z obliczeniem stref skażenia, z obliczaniem stref rażenia odłamkami, falą uderzeniową, akustyczną, czy nawet parasejsmiczną. Takie opinie wykonuje się np. przy wyburzeniach dużych obiektów architektonicznych w centrach miast! Podejmuje się tego zaś specjalistyczny zespół Krzysztofa Stańca „FULKO”. Pełna oferta usług saperskich tej firmy, przedstawiona jest na dedykowanej stronie www podmiotu. 

Opracowanie:

Fulko Krzysztof Staniec

Skarżysko-Kamienna , Główna 153

Podziel się