Artykuł sponsorowany Powietrzne i gruntowe pompy ciepła – czym charakteryzują się oba rozwiązania?

Powietrzne i gruntowe pompy ciepła – czym charakteryzują się oba rozwiązania?

Ograniczenie zużycia paliw kopalnych oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery stanowi obecnie jedno z największych wyzwań, z którymi musi zmierzyć się ludzkość. Dlatego właśnie jesteśmy świadkami tak dynamicznego rozwoju technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, szczególnie tych, związanych z wytworzeniem energii cieplnej. Doskonały przykład mogą stanowić tutaj gruntowe i powietrzne pompy ciepła. Co warto o nich wiedzieć?

Powietrzne pompy ciepła – charakterystyka

Specjaliści z branży są zgodni co do tego, że powietrzne pompy ciepła stanowią jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań. Choć na pierwszy rzut oka może wydać się to nieprawdopodobne, te nowoczesne urządzenia potrafią przetworzyć energię cieplną pochodzącą bezpośrednio z powietrza na energię wykorzystywaną do ogrzania domu. Ciepło to trafia następnie do ogrzania systemów podłogowych, kaloryferów, czy nawet wody. Badania naukowe wyraźnie potwierdzają również, że choć powietrzne pompy ciepła rzeczywiście wydajniej pracują w klimacie ciepłym, nie oznacza to jednocześnie, iż nie są w stanie poradzić sobie z warunkami atmosferycznymi panującymi na terytorium naszego kraju.

Pompy tego typu mogą być wydajnie wykorzystywane nawet w temperaturach oscylujących w granicach -10 stopni Celsjusza. Oczywiście największymi korzyściami wynikającymi z tego rozwiązania są ogromne oszczędności związane z obniżeniem rachunków. Każdy użytkownik walnie przyczynia się także do ochrony środowiska. A jak sprawa wygląda w przypadku pomp gruntowych?



Gruntowe pompy ciepła – co warto o nich wiedzieć?

Warto zacząć od tego, że tak jak w przypadku pomp powietrznych mamy do czynienia z urządzeniami, które bez problemu powinny zmieścić się na każdej działce, tak w przypadku pomp gruntowych, wymaga się zagospodarowania większej przestrzeni. Wiąże się to oczywiście z koniecznością wykonania wykopu, w którym zostanie umieszczony wymiennik ciepła. Zasada działania pompy gruntowej jest niezwykle prosta. Nawierzchniowe warstwy ziemi przez cały rok kumulują energię cieplną pochodzącą ze Słońca. Energia ta następnie transportowana jest do substancji chłodzącej, która na skutek podgrzewania zamieniona zostaje w gaz. Gaz przepływa na sprężarki, gdzie zachodzi proces kompresji powodujący wzrost jego temperatury. Finalnie gaz transportowany jest do kondensatora, skąd dostarcza ciepło do ogrzewania gospodarstwa domowego.

Kwestią decydującą o jakości funkcjonowania gruntowej pompy ciepła jest rzetelny montaż wykonany zgodnie ze sztuką. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, zdecydowanie warto postawić na najlepszych specjalistów, do których zalicza się firma Lipiński Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe. Wszyscy zainteresowani zakupem gruntowej pompy ciepła powinni także wiedzieć, iż obecnie jest to najwydajniejsza technologia. Na pracę całego systemu w żadnym stopniu nie mają wpływ warunki atmosferyczne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas