Materiał Partnera Pompa ciepła jako coraz popularniejsza alternatywa dla klasycznych pieców gazowych

Pompa ciepła jako coraz popularniejsza alternatywa dla klasycznych pieców gazowych

Wzrost świadomości w zakresie energii odnawialnej, a także samowystarczalności energetycznej powoduje wzrost zainteresowania tematem instalacji pomp ciepła. Duża część osób, która dopiero planuje budowę domu, decyduje się na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, takich jak pompa ciepła, fotowoltaika i technologie energooszczędne. Za przemawia również fakt, że właściciele wybudowanych już budynków decydują się na modyfikacje w tej postaci. Czym jest pompa ciepła i czy warto w nią zainwestować? A także jakie ma połączenie z systemem fotowoltaiki? Opowiemy w dalszej części artykułu.

Pompa ciepła - co to jest?

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, które do działania nie potrzebuje klasycznych surowców, takich jak drewno, węgiel, czy paliwo w formie oleju. System ten pracuje na zasadzie zamkniętego obiegu, wykorzystując przede wszystkim energię pobieraną z otoczenia. W zależności od wybranego rodzaju pompy może ona korzystać z różnych źródeł, co może mieć wpływ na jej efektywność.

Pompy gruntowe, jak łatwo się domyślić, korzystają z energii geotermalnej. Pompy ciepła powietrzne, wykorzystują powietrze pobierane z zewnątrz, jednak w obecnym klimacie mogą one potrzebować dodatkowego wspomagania, w formie, chociażby alternatywnego źródła ogrzewania. Może ono mieć zastosowanie, gdy różnice temperatur stają się zbyt wysokie, by urządzenie mogło działać efektywnie. Popularne są również pompy wodne, które działają dzięki ciepłej płynącej wodzie, jednak częściej wykorzystuje się je przemysłowo niż w domach jednorodzinnych. Rodzaj urządzenia dostosowują eksperci z firmy SolGate, do potrzeb danego gospodarstwa domowego.

W wyniku analizy zapotrzebowania energetycznego oraz możliwości terenu i otoczenia tworzy się specjalne projekty instalacji, które mają zmaksymalizować produktywność całego systemu.

Pompa ciepła a fotowoltaika

Pompa ciepła podobnie jak większość urządzeń potrzebuje jednak pewnych ilości energii do pracy. Jej ogromnym plusem jest jednak fakt, że wykorzystuje ona jedynie jej ułamkową ilość w porównaniu do innych systemów grzewczych, ponieważ jest jej potrzebna jedynie do podtrzymania pracy całego systemu, nie samego wytwarzania energii cieplnej.

W praktyce oznacza to, że nie dość, że jest to ekologiczny proces pozyskiwania ciepła, ponieważ nie generuje żadnych produktów ubocznych, takich jak spaliny, to wykorzystując zaledwie 1 kW energii, wytwarza jej mniej więcej cztery razy więcej w postaci ciepła.

Dla zwiększenia pozytywnego efektu i oszczędności można zastosować połączenie tego urządzenia z instalacją fotowoltaiczną. Produkuje ona co prawda energię przede wszystkim latem, podczas kiedy pompa działa zimą, jednak właśnie podczas okresu grzewczego mamy możliwość wykorzystania wszystkich zgromadzonych nadwyżek energii, które wytworzył nasz system PV.

Opracowanie:

SolGate

Warszawa , Radziwie 5 lok. 140

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas