Artykuł sponsorowany Pomiary geodezyjnego powykonawcze – inwentaryzacyjne

Pomiary geodezyjnego powykonawcze – inwentaryzacyjne

Pomiary geodezyjne inwentaryzacyjne, są bardzo ważną częścią procesu zamknięcia danej inwestycji budowlanej. To one potrzebne są do uzyskania zgody do eksploatowania obiektu. Ich wykonanie jest zaś ważne z punktu widzenia prawnego, administracyjnego, technicznego, a także bezpieczeństwa.

Cel pomiarów inwentaryzacyjnych

Głównym celem geodezyjnych pomiarów powykonawczo-inwetaryzacyjnych, jest określenie, czy dany obiekt spełnia wszystkie normy krajowe i europejskie, a także czy został wzniesiony według wszystkich założeń geodezyjnych i kartograficznych. Osobnym etapem prac, wykonywanych nie przez geodetów, ale architektów, jest architektoniczna inwentaryzacja powykonawcza, np. pomiar dachu itd.

Kolejnymi celami geodezyjnych pomiarów inwentaryzacyjnych, jest przygotowanie operatu geodezyjnego wraz z mapą powykonawczą, która jest bardzo potrzebna do przeprowadzania w przyszłości różnego rodzaju prac modernizacyjnych i remontów. Może ona być również bardzo ważnym elementem, przy sprzedaży nieruchomości. Każdy inwestor, czy to biznesowy, czy też indywidualny, powinien zadbać o to, aby proces pomiarów inwentaryzacyjnych przebiegł w prawidłowy sposób – często prace te są obligatoryjnie wymagane do uzyskania pozwolenia na użytkowanie danego budynku.

Zakres pomiarów inwentaryzacyjnych

Pomiary inwentaryzacyjne geodezyjne mogą dotyczyć zarówno terenu działki, wzniesionego budynku wraz z architekturą małą, a także uzbrojeń, za które uważa się wszystkie sieci przesyłu energii – instalacje podziemne: gazowe, wodno-kanalizacyjne, teletechniczne itd. Warto również wiedzieć, że prace powykonawcze, dotyczą także pomiaru poziomu posadzek, inwentaryzacji kamienia na elewacji, czy też istniejących konstrukcji ścian. Geodeta może również oceniać pod kątem geodezyjnym poprawność wykonania ogrodzeń, czy prognozować zjawiska przemieszczeń oraz odkształceń.

Etapy realizacji zlecenia

Do etapów – w uproszczeniu – inwentaryzacji powykonawczej geodezyjnej, zalicza się:

  • przyjęcie zlecenia,
  • zgłoszenie prac w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej,
  • uzyskanie materiałów podstawowych z ODGiK,
  • wykonanie pomiarów – sieci powinny być analizowane przed ich zasypaniem, w przypadku zasypanych odcinków wykorzystuje się sondy namierzające,
  • tworzenie operatu pomiarowego i przekazanie go do kontroli, do PODGiK,
  • odbiór dokumentów i map poświadczonych przez ODGiK – przekazanie ich inwestorowi.

Jeśli poszukujesz zatem dobrej firmy geodezyjnej, która podejmie się kompleksowej obsługi inwestycyjnej, zgłoś się do biura Usług geodezyjnych i kartograficznych Wojciecha Dudzińskiego z Grójca.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas