Materiał Partnera Podstawowe rodzaje kontenerów

Podstawowe rodzaje kontenerów

Kontenery służą do przewożenia mniejszych materiałów – z reguły zapakowanychw pudełka lub worki. Dzięki ich użyciu można łatwo transportować produkty, a w dodatku są one dobrze chronione przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Ale „kontener” to pojęcie bardzo ogólne, bo istnieje wiele rodzajów tych pojemników. Jakie są najpopularniejsze z nich?

Czym różnią się od siebie kontenery?

Kontenery dzieli się pod względem budowy, pojemności oraz przeznaczenia.

  • Kontenery otwarte świetnie nadają się do przewożenia materiałów powstałych podczas remontów i prac budowlanych. Można w nich transportować m.in. gruz, ziemię, styropian, kartony, drewno, a nawet stare meble.
  • Kontenery zamknięte służą głównie do przenoszenia drobnicy, czyli mniejszych towarów zapakowanych w paczki, pudła czy worki. Klapa zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo, lepiej chroni materiały przed uszkodzeniami.

Ważny jest też wybór odpowiedniej pojemności kontenera. Jak informuje pracownik firmy SAWO Recykling:

Zamówienie zbyt dużego kontenera będzie wiązało się ze zwiększeniem kosztów dzierżawy, natomiast ustawienie zbyt małego kontenera skutkuje zwiększeniem częstotliwości wywozu oraz utrudnieniami na placu budowy.

Podczas wyboru kontenera warto sprawdzić kilka ofert, bo różne firmy proponują inne produkty.

Cechy kontenerów

Poza kwestiami takimi jak pojemność i zamykanie, które różnią głównie kontenery uniwersalne przeznaczone do transportowania wielu towarów, istnieją też pojemniki z bardziej specjalistycznymi właściwościami. Przykładem są kontenery o niestandardowych wymiarach, np. o powiększonej wysokości i szerokości. Niektóre z nich nie mają dachu ani ścian i występują pod postacią platformy. Modele przeznaczone do przewożenia ładunków płynnych mają formę cysterny.

Poza budową kontenery różnią się też dodatkowymi funkcjami. Mogą być np. klimatyzowane, chłodnicze albo ogrzewane.

Gdzie wykorzystuje się kontenery?

Uniwersalność kontenerów sprawia, że znajdują one zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Świetnie sprawdzają się w budownictwie, kiedy zachodzi potrzeba przewożenia różnych materiałów, nawet sypkich, takich jak gruz. Często można transportować w nich odpady niebezpieczne, takie jak papa i azbest. Poza tym dobrze sprawdzają się podczas wywozu śmieci.

Kontenery można przewozić nie tylko po drogach za pomocą samochodów ciężarowych. Czasem spotyka się je również w transporcie kolejowym. Dosyć popularne są też kontenery w transporcie morskim, które umożliwiają sprawne przewożenie towarów między krajami.

Podziel się