Materiał Partnera Podstawowe kwestie związane z docieplaniem budynków

Podstawowe kwestie związane z docieplaniem budynków

Docieplenie budynku pozwala skutecznie poprawić warunki w jego wnętrzu i tym samym obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem. Poprawnie przeprowadzona termomodernizacja z użyciem właściwych materiałów to dobra inwestycja, która może znacząco podnieść komfort naszego życia. W przypadku starych obiektów często jest też koniecznością. W artykule opisujemy materiały, jakie mogą zostać tu zastosowane oraz jak wygląda ich montaż.

Styropian czy wełna mineralna?

To dylemat, przed którym stoi wielu inwestorów, zarówno indywidualnych, jak i deweloperów. Oba materiały cieszą się równą popularnością, zbliżone są też ich parametry cieplne. Przy zakładaniu izolacji cieplnej ważny jest jednak nie tylko sam termoizolator, ale również inne materiały wykorzystane do budowy domu. One też w pewnym stopniu wpływają na to, czy możemy wykorzystać wełnę mineralną, czy styropian. Pomoc firmy budowlanej, która zajmuje się dociepleniami budynków, takiej jak firma Fudal, może być tu nieoceniona. Należy bowiem brać pod uwagę również inne parametry materiałów, w tym izolację akustyczną, nasiąkliwość i odkształcalność, a także topliwość i palność dostępnych termoizolatorów.

Istnieje zatem pewna dowolność w doborze materiału izolacyjnego. Oba rozwiązania można skutecznie stosować w budynkach, których system ocieplenia wykonany jest metodą lekką mokrą, do ocieplania stropów gęstożebrowych oraz betonowych, a także dachów płaskich czy stropodachów wentylowanych. Użycie wełny mineralnej zalecane jest natomiast przy wypełnianiu konstrukcji drewnianych i stalowych, ponieważ pozwala to zabezpieczyć je przed pożarem, do wypełnienia wewnętrznych ścian szkieletowych oraz w sufitach podwieszanych. Styropian natomiast jest idealny do ocieplenia podłóg na gruncie, ścian fundamentowych, piwnic, tarasów i balkonów.

Jaką metodą docieplać ściany

Wspomniany wyżej system ociepleń metodą lekką mokrą to jeden z dwóch sposobów docieplenia budynków. Drugi określany jest jako metoda lekka sucha. W przypadku pierwszej techniki materiał izolacyjny – styropian lub wełnę mineralną – mocuje się za pomocą kleju do zewnętrznych ścian budynku. Następnie powstała termoizolacja pokrywana jest tynkiem cienkowarstwowym, ewentualnie płytkami klinkierowymi. Pamiętać jednak należy, że prace elewacyjne mogą być w tym przypadku prowadzone jedynie przy dobrej pogodzie i przez doświadczonych fachowców – tynkowanie większych ścian powinno wykonywać kilka osób.

Metoda lekka sucha polega na mocowaniu termoizolacji z wełny mineralnej umieszczonej na specjalnym ruszcie za pomocą zszywek gwoździ oraz wkrętów do ścian zewnętrznych budynku. Wykończeniem elewacji może być tu drewniana oblicówka lub okładzina z włókno-cementu. W przeciwieństwie do metody lekkiej mokrej, położenie izolacji cieplnej jest możliwe bez względu na warunki pogodowe, sam montaż izolacji i podtrzymującego ją rusztu przebiega szybko i sprawnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas