Artykuł sponsorowany Płytki w domu praktyczne, trwałe i ozdobne. Jak je układać?

Płytki w domu praktyczne, trwałe i ozdobne. Jak je układać?

Ceramiczne elementy wykończenia w domach mają swoje liczne walory praktyczne i estetyczne. Stosowane są w różnym stopniu według gustów użytkowników, niemniej można stwierdzić, że w każdym domu obecne są przynajmniej w łazience i kuchni. Ich ułożenie nie należy do najtrudniejszych, choć wymaga odrobiny talentu, wyczucia geometrii i wprawy. Z czy będzie wiązało się ich poprawne ułożenie?

Przed przystąpieniem do właściwego układania płytek, czy to glazury, czy terakoty, powinniśmy przygotować:

  • Odpowiednie narzędzia,
  • Powierzchnię pracy,
  • Niezbędne materiały.

Wymaganie narzędzia to minimum poziomica, wiertarka, szlifierka kątowa z tarczą diamentową, maszynka do nacinania łamanych płytek, mieszadło do kleju, jakieś wiadra, pojemniki, szpachelki proste i grzebieniowe. Wskazany byłby również prosty niwelator lub poziomica laserowa oraz zestaw specjalistycznych akcesoriów do cięcia i otworowania ceramiki. Do fug potrzebujemy jeszcze silikonowych szpatułek oraz wielu szmat czyszczących. W dziedzinie budowlanej ten zestaw narzędzi nie należy do dużych, niemniej jednak w zwykłej domowej szafce z przydatnymi narzędziami go nie znajdziemy. A zakup wszystkich akcesoriów na jednorazową akcję będzie niepotrzebnym wydatkiem.
Do układania płytek musimy przygotować powierzchnię, na której będą one układane. Ewentualne niedociągnięcia kątów należy skorygować kuciem, tynkowaniem lub zamontowaniem płyt karton gipsowych. Na podłodze może być położona wylewka. Przed ułożeniem płytek, jak zaznacza Daniel Suchodoła, właściciel firmy remontowo-budowlanej Faza, musimy pamiętać, skompletować wszystkie niezbędne komponenty wykończeniowe.

Glazurnictwo jest sztuką. Tu liczy się doświadczenie i zmysł artystyczny

Układanie płytek na ścianie (glazura) rozpoczynamy od dolnej, nie najniższej partii. Terakotę, czyli płytki podłogowe najlepiej rozpocząć układać od środka. Poruszamy się wzdłuż wytyczonej linii pomocniczej, prowadzącej linię układanych płytek. Następne rzędy nawiązujemy do poprzedniego, bacząc, aby zachować równoległość i prostopadłość układanych elementów. Sprawdzamy także jednolitość układanej powierzchni, przykładając liniał lub poziomicę. Istotne jest szczelne wypełnienie klejem całej objętości pod płytką. Pomocny w tym będzie tzw. grzebień i odpowiednio dobrana ilość kleju. Jeżeli mamy lekko krzywe ściany, powinniśmy to skorygować stopniowo na szerokości kolejnych fug. Z kolei miejsca cięcia płytek powinniśmy tak zaplanować, aby wychodziły one w najmniej widocznych miejscach. Idealne byłoby rozmieszczenie płytek prawie bez cięć. Po dwu lub trzydniowym związaniu kleju przechodzimy do wciskania fugi. Robimy to równomiernie, z pomocą szpatułki silikonowej. Po lekkim podeschnięciu zbieramy zabrudzenia z płytek suchą szmatą.
W glazurnictwie ważna jest estetka prac i dokładność końcowego wykończenia, warto więc rozważyć skorzystanie z usługi układania płytek przez wyspecjalizowaną i doświadczoną firmę budowlaną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas