Materiał Partnera Planujesz remont mieszkania? Zobacz, jak się do niego przygotować

Planujesz remont mieszkania? Zobacz, jak się do niego przygotować

Remont mieszkania, zwłaszcza generalny, to czasochłonne i nieco skomplikowane zajęcie. Pochłania sporo czasu, energii i oczywiście pieniędzy. Chociaż remonty nie kojarzą się zbyt pozytywnie, warto podejść do tematu z optymizmem. Dobre przygotowanie i fachowa ekipa remontowa pozwolą uniknąć wielu przykrych niespodzianek. O co warto zadbać przed remontem? Podpowiadamy poniżej.

Poszukaj dobrej ekipy remontowej

Dobra ekipa remontowa to podstawa. Przy niej nawet niemiłe niespodzianki remontowe nie będą straszne. Niestety na dobrych fachowców zwykle trzeba trochę poczekać, dlatego zacznij rozglądać się za firmą remontową wcześniej. Zima jest dobrym czasem na poszukiwania i spotkania z potencjalnymi wykonawcami. Zwłaszcza, jeśli planujesz remont latem. Czym powinna charakteryzować się dobra firma remontowa? Przy poszukiwaniach zwróć uwagę na umowę, cenę i dostępność fachowców.

Umowa zabezpiecza interesy obu stron - jeśli firma remontowa jest otwarta na podpisanie umowy, to dobry sygnał. Tak, jak wspomnieliśmy fachowcy budowlani, np. z firmy Usługi Budowlane Graf Dom, są zwykle rozchwytywani i trzeba na nich poczekać. Jeśli podczas rozmowy okaże się, że potencjalny wykonawca ma większość wolnych terminów w kalendarzu, powinna się nam zaświecić metaforyczna czerwona lampka ostrzegawcza. Kolejnym kryterium jest cena. Dobrzy fachowcy znają swoją cenę, dlatego jeśli firma budowlana proponuje ci znacząco niskie ceny, to przed jej zatrudnieniem, warto sprawdzić o niej opinie - choćby w internecie.

Nie daj się zaskoczyć - przygotuj projekt

Projekt remontu to kolejny element, który przybliży nas do owocnych działań. Zwłaszcza w przypadku generalnego remontu bez projektu się nie obejdzie. Projekt jest swego rodzaju kompasem dla ekipy budowlanej, a tobie pozwoli śledzić postępy prac. Projekt może wykonać architekt z biura projektowego.

Przygotuj się na dodatkowe koszty

Niestety, dodatkowe, niespodziewane koszty są niemal normą w przypadku remontów. Bez względu na to, jak dokładny masz kosztorys, to jest niemal więcej niż pewne, że trzeba będzie przygotować się na niespodziewane wydatki. Planując remont, możesz przyjąć, że pochłonie on około 15% więcej pierwotnie zakładanych wydatków. Wiedząc o tym (i mając ograniczony budżet), możesz przesunąć w czasie niektóre wydatki, np. zakup nowych mebli.

Pora roku ma znaczenie

Rzeczą, którą również warto przemyśleć, jest wybór pory roku. Chociaż firmy remontowe są częściej dostępne w okresie jesienno-zimowym, to jednak ciepła wiosna i lato są najlepsze na remont, zwłaszcza, jeśli planujesz odświeżenie całego mieszkania lub domu. Niektóre prace, np. malowanie ścian lub ich burzenie, wymagają bowiem częstego wietrzenia i dostępu do świeżego powietrza.

Podziel się