Materiał Partnera Planujesz ocieplenie poddasza? Zobacz, co warto o tym wiedzieć

Planujesz ocieplenie poddasza? Zobacz, co warto o tym wiedzieć

Poddasze użytkowe można zaprojektować na różne sposoby - może ono spełniać rolę domowego biura, sypialni, pokoju gościnnego lub dziecięcego. Aby jednak w pełni cieszyć się z tej przestrzeni, powinna ona być dobrze ocieplona. Ten prosty zabieg sprawi, że na poddaszu będzie panować optymalna temperatura, bez względu na porę roku - zimą powinno być ciepło, a latem chłodno. Ocieplenie poddasza zapewnia również korzystny mikroklimat - bez grzybów i wilgoci.

Docieplanie poddaszy - popularne materiały

Planując prace ociepleniowe, w pierwszej kolejności warto poznać materiały dociepleniowe. W Polsce najpopularniejsze są: wełna mineralna, styropian, pianka poliuretanowa. Materiał warto dobrać nie tylko do naszych możliwości finansowych, ale również do rodzaju poddasza. Jeśli jest ono nieużytkowe i rzadko tam zaglądasz, lepiej kupić tańsze materiały. Jeśli jednak poddasze jest integralną i ważną częścią domu, postaw na komfort i wybierz dobrej jakości materiały o wielu cennych właściwościach.

Wełna mineralna jest jednym z najpopularniejszych materiałów. Jej głównym atutem jest wysoka termoizolacyjność, która zapewnia przyjemne ciepło. Oprócz tego wełna redukuje hałasy z otoczenia, “oddycha” (jest paroprzepuszczalna), przez co ogranicza rozwój grzybów i pleśni, a także jest ognioodporna (dzięki temu, że topi się w wysokiej temperaturze, przez prawie 2 godziny może stanowić ochronę przed ogniem).

Kolejnym popularnym materiałem, po który chętnie sięgamy przy pracach ociepleniowych, jest styropian. Podobnie jak wełna, posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest bezpieczny dla zdrowia - nie pyli, nie uczula, nie wywołuje podrażnień. Nawet praca ze styropianem jest na tyle bezpieczna, że nie są konieczne żadne środki zabezpieczające. Podobnie, jak wełna, styropian przyczynia się do stworzenia korzystnego mikroklimatu - bez pleśni i wilgoci. Warto dodać, że szary styropian cechuje się lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi niż biały.

Pianka poliuretanowa (pianka PUR) to kolejny rodzaj materiału, który warto wziąć pod uwagę ocieplając poddasze. Pianka jest niezwykle lekka, trwała, szczelna i odporna na pleśń i szkodniki. Podobnie jak wełna, pianka pozwala ograniczyć hałasy dobiegające z otoczenia. Niestety w przeciwieństwie do wełny jest łatwopalna.


Profesjonalne usługi dekarskie

Wybór odpowiedniego materiału do ocieplenia to połowa drogi do przytulnego wnętrza. Umiejętnie wykonane ocieplenie nie będzie skutkować stratami ciepła, dlatego jego montażem powinien się zająć profesjonalny dekarz, na przykład z firmy Rysz-Dach Ryszard Kruszyna. Głównym obszarem działalności firmy są prace dekarskie, a oprócz tego małe usługi remontowe.

Opracowanie:

Rysz-Dach Ryszard Kruszyna

Rosocha 8

Podziel się