Artykuł sponsorowany Piorunochron, czyli elementy instalacji odgromowej

Piorunochron, czyli elementy instalacji odgromowej

Ochrona odgromowa budynku mieszkalnego jest elementem bardzo ważnym, niestety często pomijanym. Istnieje mylne przeświadczenie, że błyskawica nie jest w stanie wyrządzić szkody. Tymczasem jest to wyładowanie atmosferyczne o natężeniu wynoszącym prawie 100 tysięcy amperów, które może doprowadzić do pożaru budynku lub porażenia osób. Zabezpieczeniem przed niepożądanym działaniem natury są instalacje odgromowe.

Zadaniem piorunochronu jest przejęcie i odprowadzenie prądu, który posiada piorun uderzający w chroniony budynek. Instalacja odgromowa gwarantuje też sprawne działanie urządzeń elektrycznych i elektronicznych mieszczących się na terenie obiektu. Jak prawidłowo zamontować instalację odgromową?

Rodzaje instalacji odgromowych

Mając świadomość, jak ważną rolę pełni ochrona odgromowa w przeciwdziałaniu wystąpienia pożaru budynku, warto zapoznać się z dostępnymi na rynku możliwościami. Ułatwi to podjęcie decyzji o wyborze konkretnego systemu odgromowego. Instalacje odgromowe dzielą się na zewnętrzne instalacje odgromowe i wewnętrzne instalacje odgromowe. Instalacja zewnętrzna uziemia prąd z miejsca, w które błyskawica uderzyła. Osprzęt składa się z uziomów, zwodów, przewodów odprowadzających i przewodów uziemiających. Zadaniem wewnętrznej instalacji odgromowej jest wyrównanie potencjałów pomiędzy instalacjami znajdującymi się w konkretnym budynku. Dzięki niej nie dochodzi do przepięć w instalacji oraz wszystkich urządzeniach.

Montaż instalacji odgromowej

Istnieją dwa sposoby montażu instalacji odgromowej. Metoda naciągana polega na umieszczeniu w ścianach, podłożu i na dachu sztywnych kotw z uchwytami naciągowymi i śrubami rzymskimi, pomiędzy którymi instaluje się kable. Odległości między kotwami mogą wynosić kilkadziesiąt metrów. W przypadku dachu płaskiego, wykorzystuje się wsporniki dystansowe. Drugim rozwiązaniem jest montaż standardowy, stosowany w budynkach z dachem o niewielkim rozmiarze. Wówczas zwody i przewody odprowadzające instaluje się przy użyciu uchwytów dystansowych, których jest zdecydowanie więcej niż przy wykorzystaniu metody naciągowej. Na dachu płaskim i w ścianach występują uchwyty wbijane i kołki rozporowe. Dopuszczalne jest również wykorzystanie uchwytów, które przykleja się na klej silikonowy.

Niezależnie od tego, czy dom jest już wybudowany, czy dopiero jest w fazie projektu, warto  poświęć czas na zaznajomienie się z tematem instalacji odgromowej. Sprawna instalacja odgromowa to absolutna podstawa, dlatego powinien ją zakładać, jak i monitorować specjalista. Zaleca się, by instalacja była sprawdzana dwa razy do roku - na wiosnę i na jesień. Jej prawidłowe działanie może zapobiec zniszczeniu domu i sprzętów, a nawet uratować życie domowników.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas