Artykuł sponsorowany Piękny i funkcjonalny dach – co warto wiedzieć?

Piękny i funkcjonalny dach – co warto wiedzieć?

Przy budowie nowego dachu najwięcej uwagi poświęca się rodzajowi pokrycia. Inwestorzy rozważaj, czy ma być to dachówka ceramiczna, dachówka betonowa, czy blachodachówka. Choć jest to oczywiście uzasadnione, ponieważ pokrycie stanowi widoczny efekt prac dekarskich, równie dużo uwagi powinno się poświęcać przygotowaniu połaci dachowej. To złożony i wieloetapowy proces, który w znacznym stopniu decyduje o wizualnym i technicznym odbiorze dachu.

Przygotowanie połaci dachowej

Zasadniczo dachy można podzielić na dwie kategorie, bez względu na ich kształt. Dachy dwuspadowe, wielospadowe, kopertowe, namiotowe można wykonać na pełnym deskowaniu lub bez pełnego deskowania. Ta decyzja rzutować będzie na wybór warstwy wstępnego krycia. Dla dachów deskowanych może być to papa lub membrana, dla dachów bez pełnego deskowania może to być jedynie membrana, nazywana również folią dachową lub folią paroprzepuszczalną. Zadaniem zarówno membran, jak i pap jest zabezpieczenie połaci przed szkodliwym wpływem wilgoci. Membrany, jako rozwiązanie nowocześniejsze, dzięki swojej unikatowej strukturze, wyprowadzają skroplinę poza połać dachu prosto do rynien. Przy zakupie membrany nie warto sugerować się niską ceną. O wytrzymałości folii dachowej świadczy jej gramatura. Im większa, tym lepiej.

Koszt zakupu dobrej jakości papy i membrany jest prawie identyczny. Oczywiście każda warstwa wstępnego krycia musi zostać profesjonalnie zamontowana. Aby wszystko poszło tak, jak należy, warto skorzystać z usług najbardziej renomowanych firm dekarskich. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Spec-Dach, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie montażu pokryć dachowych. Firma słynie przede wszystkim z rzetelności oraz terminowości świadczonych usług. Co jeszcze decyduje o jakości wykonania dachu?

Akcesoria dachowe

Kluczową rolę przy układaniu każdego rodzaju pokrycia dachowego, poza gontami bitumicznymi, odgrywają łaty i kontrłaty. Są to drewniane listewki i odpowiednich przekrojach, z których powstaje stelaż, na którym spocznie pokrycie zasadnicze. Montaż łat i kontrłat wykonany musi być z ogromną precyzją, ponieważ nawet milimetrowe różnice mogą spowodować niekorzystny efekt estetyczny.

Dla sprawnego funkcjonowania technicznego dachu ważne jest również użycie specjalistycznych akcesoriów. Mowa tu o taśmach kalenicowych i kominowych, klamrach do gąsiorów, spinek do dachówki, czy grzebienie okapowych. Wszystkie te elementy mają za zadanie chronić połać w miejscach szczególnie newralgicznych oraz spinać ze sobą cały system.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas