Materiał Partnera Piękne wykładziny podłogowe – o rodzajach wykładzin słów kilka

Piękne wykładziny podłogowe – o rodzajach wykładzin słów kilka

Wykładziny podłogowe znajdują zastosowanie w domowych pokojach i salonach, pomieszczeniach biurowych i urzędowych. Są powszechnie spotykane, ponieważ jest to produkt wyjątkowo estetyczny oraz praktyczny. Wnętrza wyposażone w wykładziny mogą się pochwalić pięknymi, ale przede wszystkim przyjemnymi w użytkowaniu podłogami, które ocieplają i wyciszają pomieszczenia. Są też bezpieczne dla dzieci, które mogą chodzić po nich boso, siadać na nich, kłaść się i bawić. Oferta wykładzin jest wyjątkowo bogata. Dostępne na rynku wykładziny podłogowe są wykonane z różnych materiałów. Mają szeroką gamę kolorystyczną i wiele ciekawych wzorów.

Jakie są podstawowe rodzaje wykładzin?

Wykładziny klasyfikuje się według kilku kategorii. Dzieli się je ze względu na materiał, z którego są wykonane, jak również i sposób produkcji oraz rodzaj splotów.

Podział ze względu na rodzaj materiału wygląda następująco:

  1. Wyróżniamy w nim wykładziny podłogowe naturalne oraz sztuczne. Naturalne są produkowane z wełny owczej, koziej lub wielbłądziej, a roślinne z bawełny, trawy morskiej, włókna kokosowego czy sizalu. Natomiast produkty sztuczne powstają przede wszystkim z poliamidu, polipropylenu, poliestru i akrylu.

Z wykładzin naturalnych najbardziej popularne są wykonane z owczej wełny ze względu na wyjątkową sprężystość, a także odporność na ścieranie, antyelektrostatyczność. Takie wykładziny dobrze izolują ciepło i dźwięki. Poza tym owcza wełna posiada zdolność pochłaniania wilgoci, gdy jest w nadmiarze i oddawania jej, gdy powietrze jest zbyt suche. Popularne, sztuczne produkty to wykładziny zrobione z poliamidu (nylonu) i polipropylenu. Nylonowe nie odkształcają się. Poza tym są odporne na szkodniki. Nie straszne są im mole, grzyby i bakterie. Wykładziny polipropylenowe są bardzo wytrzymałe, odporne na chemikalia i rozpuszczalniki. Nie wchłaniają też wody. Można z łatwością utrzymać je w czystości.

Podział ze względu na sposób produkcji dzieli wykładziny na:

  1. wykładziny tkane, które są produkowane  z wełny owczej i domieszki włókien sztucznych. Podstawą jest tu osnowa z juty i bawełny, która występuje w formie siatki. Takie wykładziny trafiają najczęściej do prywatnych domów, hoteli, sal konferencyjnych itp.
  2. wkładziny tuftowane, które są produkowane przy pomocy specjalnego sposobu wszywania włókien w warstwę osnowy. Używane są przede wszystkim w firmach, biurach, instytucjach, halach. Mogą być stosowane na lotniskach.
  3. wykładziny flokowane – w ich przypadku runo wełny, które ma wysokość włókien do 2-3 mm zostaje zamocowane ciasno w specjalnej warstwie żywicy syntetycznej albo płynnym polimerze. Wykładziny te trafiają do domów, mieszkań, firm, biur, sklepów itp.

Podział ze względu na rodzaj splotu to kolejna klasyfikacja wykładzin podłogowych. Producenci stosują następujące sploty: pętelkowy, pętelkowo-strzyżony, igłowy, mieszany, welurowy oraz strzyżony i na końcu saxon.

Co to są wykładziny elastyczne?

  • Wykładziny dywanowe są jedną z propozycji pokrycia podłogi. Ale są też specjalne wykładziny, które imitują podłogi z drewna, kamienia lub innych materiałów. Mogą mieć różne kolory i wzory. Takie wykładziny określamy jako elastyczne – wyjaśnia Łukasz Chrobak z firmy Boden System z Łodzi.

Wykładziny elastyczne są antystatyczne, wodoodporne, antypoślizgowe, bakteriostatyczne. Poza tym doskonale izolują dźwięki. Można je szybko i z łatwością wyczyścić. Są to wykładziny z PCV jednorodne i niejednorodne, a także linoleum z materiałów naturalnych. Do nich należą również i wykładziny z korka oraz wykładziny kauczukowe - gumowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas