Artykuł sponsorowany Piąta klasa kotła - co to oznacza?

Piąta klasa kotła - co to oznacza?

Kotły 5. klasy to obecnie jedyne tego typu urządzenia, które można zakupić na rynku. Warto podkreślić, że są ekologiczne i ekonomiczne, dlatego coraz częściej zastępują stare kotły tzw. kopciuchy. Trzeba również podkreślić, że każde, polskie gospodarstwo domowe ma czas do 2026 roku, aby wymienić stary kocioł, na ten 5. klasy. Dowiedz się, czym właściwie się między sobą różnią oraz jakie zalety ma ich stosowanie.

Kotły klasy 5. – czyli właściwie jakie?

Zgodnie z obowiązującymi normami, obecnie wyróżnia się trzy klasy kotłów. Najniższą stanowią kotły klasy 3., średnią – kotły klasy 4., a najlepszą, która jest jedyną dozwoloną obecnie w sprzedaży jest 5. klasa kotła. Należy podkreślić, że kotły 5. klasy są określane jako kotły nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Ich zaletą jest to, że oddają do atmosfery aż 90% mniej zanieczyszczeń niż popularne „kopciuchy”. Dodatkowo, bardzo często kotły 5. klasy są urządzeniami zautomatyzowanymi, przez co działają praktycznie samoobsługowo.

Skąd wiadomo, jaką klasę ma konkretny kocioł?

Należy podkreślić, że norma, która dzieli kotły na poszczególne klasy, została wprowadzona dopiero w 2002 roku, dlatego też faktem jest, że wiele kotłów nie posiada żadnej, przypisanej normy. Do tego czasu nie brano pod uwagę ingerencji w środowisko, dlatego też większość starych kotłów wpływa na nie negatywnie. W 2012 roku zaktualizowano przepisy i usunięto z nich piece 1. i 2. klasy, a dodano 4. i 5. klasę. Jeśli zastanawiasz się, czy Twój kocioł ma określoną klasę, to warto sprawdzić tabliczkę na boku urządzenia. Informację można znaleźć także w instrukcji obsługi. Niestety, warto jednak pamiętać, że w przypadku starych kotłów, większość z nich nie ma tych oznaczeń i zalecana jest wtedy wymiana sprzętu na nowy.

Czemu warto kupić kocioł 5. klasy?

Warto kupić kocioł 5. klasy, gdyż zgodnie z obecnymi przepisami, każdy właściciel mieszkania lub domu, w którym się z nich korzysta ma obowiązek wymiany kotła na ten ekologiczny do 2026 roku – podkreśla specjalista z firmy Budmet z Czeladzi.

Należy podkreślić, że chociaż pozostało jeszcze trochę czasu, to jednak warto zrobić to teraz, bo wielu producentów i dystrybutorów oraz urzędów oferuje korzystne dotacje. Dodatkowo, oprócz tego, że nowoczesne urządzenia działają zgodnie z normami i nie szkodzą środowisku, to są także ekonomiczne. Najczęściej ich paliwem jest ekogroszek lub pellet, które są znacznie tańsze niż węgiel oraz drewno. Dodatkowo, kotły 5. klasy zazwyczaj posiadają podajniki, które sprawiają, że ich obsługa jest prosta i zajmuje mniej czasu niż w starych „kopciuchach”.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas