Artykuł sponsorowany PCV czy drewniane - jakie okna wybrać?

PCV czy drewniane - jakie okna wybrać?

Stojąc przed decyzją co do wyboru okien, klienci rozważają dwie możliwości – zakup okien drewnianych lub wykonanych z PCV. Myśląc o okiennicach z drewna, pierwszym skojarzeniem są stare ramy montowane w budynkach mieszkalnych w okresie PRL. Jednak dzisiaj wykonuje się je zupełnie inaczej, co odbija się także na ich wyglądzie. Poniżej przedstawiamy garść informacji na temat nowych okien z drewna. Czy rzeczywiście warto skusić się na ich montaż?


Konserwacja oraz koszty okien z drewna

Oknom z drewna należy się przyjrzeć co najmniej dwa razy w ciągu roku i ocenić ich stan. Dotyczy to głównie tego, czy nie zostały uszkodzone powłoki lakiernicze. Jeśli zostaną zauważone jakiekolwiek defekty, należy je jak najszybciej usunąć. Uszkodzenie trzeba przetrzeć papierem ściernym, a następnie nanieść właściwą powłokę malarską – taką, jaką wskazał producent okien. Jednak pomalowane musi zostać jedynie miejsce, na którym pojawiły się pęknięcia czy rysy.

Drewniane okna muszą być myte przynajmniej 2-3 razy w roku. Należy do tego używać płynu czyszczącego. Pod żadnym pozorem nie można stosować płynu do szyb, który mógłby uszkodzić powłoki lakiernicze. Osoby, które zdecydowały się na zamontowanie modeli z drewna, często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest ich pielęgnacja. Jej zaniechanie może prowadzić do szybkiego zniszczenia się okien. Przykładem jest jedno z warszawskich osiedli, gdzie drewniane okiennice musiały zostać wymienione 9 lat po ich zamontowaniu.

Trzeba też pamiętać, że niestaranna konserwacja uniemożliwia skorzystanie z gwarancji na okna.

Producenci modeli z drewna często kuszą ich atrakcyjną ceną. Jednak jeżeli jest ona zbyt niska, świadczy to o ich przeciętnej jakości. Okna z drewna muszą być minimum 50% droższe niż te z PCV.

Decydując się na okna drewniane, należy być świadomym kilku kluczowych kwestii. Po pierwsze należy o nie dbać, co jest dosyć czasochłonną i kłopotliwą czynnością. Ponadto łatwo im szkodzą zmienne warunki pogodowe. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypadają okna z PCV, których cena będzie o wiele przyjaźniejsza dla inwestora” – mówi ekspert z firmy Medrus.


Jakie zalety mają okna z PCV?

Okna PCV nie wymagają tak dużej uwagi ze strony użytkowników. Nie odpada z nich farba ani nie próchnieją. Wystarczy raz na dwa lata zająć się ich smarowaniem, natomiast po 10 latach wymienia się uszczelkę na nową.

Dzięki temu, że są produkowane w wytłaczarkach z gotowego granulatu, nie wymagają sprawdzania wilgotności, sezonowania czy stosowania odpowiednich środków do klejenia. Przekłada się to na ich znacznie przyjaźniejszą dla portfela cenę.

Dlatego też okna z PCV wygrywają z tymi, które zostały wykonane z drewna. Te drugie są zdecydowanie droższe oraz wymagają poświęcenia czasu i pieniędzy na ich konserwację. Wygoda użytkowania modeli z PCV sprawia, że wybór między tymi dwoma rozwiązaniami jest oczywisty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas