Materiał Partnera Patchcord. Co to takiego?

Patchcord. Co to takiego?

Patchcordami nazywa się przewody o określonej długości, które z obu stron zakończone są końcówkami wybranej technologii. Znajdują one powszechne zastosowanie w budowie sieci komputerowych standardu Ethernet, a także są podstawą każdej instalacji sieciowej. W sieciach światłowodowych używane są patchcordy o różnych złączach, co znacznie zwiększa ich zastosowanie.

Zastosowanie patchcordów

Patchcord to angielska nazwa kabla krosowego lub krosowniczego, co oznacza krótki przewód umożliwiający przesyłanie sygnałów elektrycznych lub optycznych. Są wykorzystywane szczególnie w branży teleinformatycznej. Używa się ich m.in. w pasywnych oraz aktywnych urządzeniach podpiętych do sieci LAN, xDSL, Ethernet, a także sieci telefonicznych. Stosuje się je także w domach prywatnych i obiektach biurowych, gdzie przede wszystkim służą do podłączania komputerów osobistych do gniazd sieci lokalnej. Specjalista ze sklepu internetowego WISP.PL mówi:

Przewód krosowy optyczny zbudowany jest z włókien światłowodowych we wzmocnionej oprawie wykonanej z akrylu lub włókna szklanego i izolacji PCV. Przeważnie służy on do łączenia przełączników światłowodowych oraz podłączenia konwertera. 

Różne standardy złączy

 

Warto zaznaczyć, że sieci światłowodowe nie posiadają jednego standardu wtyczek. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane złącze to ST charakteryzujące się kołnierzem bagnetowym. Używa się go do podpięcia wielu urządzeń aktywnych, np. wideo konwerterów. Złącza FC mają gwintowany korpus, dzięki czemu są niewielkich rozmiarów. Z tego powodu zyskały popularność w miejscach o dużym zagęszczeniu przyłączeniowym. Popularne są także złącza SC o przekroju prostokątnym, które stosuje się do mediów konwerterów oraz LC do modułów SFP. Każdy typ złącza występuje w dwóch rodzajach: UPC oraz APC

Skrętka – najpopularniejsza forma patchcordów

Najczęściej spotykaną odmianą patchcordów jest tak zwana skrętka, czyli przewód sieciowy z dwiema końcówkami powszechnie stosowany do tworzenia sieci komputerowych. W skrętce znajduje się ośmiostykowe złącze 8P8C, którego używa się przeważnie do zakończeń przewodów elektrycznych w sprzęcie telekomunikacyjnym i komputerowym. Jest to także najpowszechniejsze złącze w budowie sieci komputerowych standardu Ethernet. Patchcordy są podstawą każdej instalacji sieciowej, m.in. serwerowni czy skrzynek sieciowych. Stosuje się je do łączenia urządzeń sieciowych pracujących w topologii gwiazdy, polegającej na tym, że elementy końcowe są podłączone do jednego punktu centralnego.

Podziel się