Artykuł sponsorowany Papa termozgrzewalna - Jak ochronić budynek przed wilgocią?

Papa termozgrzewalna - Jak ochronić budynek przed wilgocią?

W przypadku dachów kluczową sprawą jest odpowiednie wykonanie hydroizolacji, materiałem, który będzie odporny na ciężkie warunki pogodowe, środowiskowe. Obecnie mimo sporej konkurencji materiałów izolacyjnych wciąż dużą popularnością cieszą się papy. To świetny sposób na krycie dachów o dużej powierzchni. Czym jest papa termozgrzewalna? Jakimi cechami się wyróżnia?

Jakie właściwości ma papa termozgrzewalna?

Na rynku obecne są głównie dwa rodzaje pap tzw. tradycyjne (papy asfaltowe) oraz papy termozgrzewalne. Ich montażem zajmuje się wiele firm budowlanych, jak np. przedsiębiorstwo S-Bud Mirosław Stabryła w Sanoku. Papy termozgrzewalne mocowane są przez rozgrzanie spodniej warstwy bitumu i przyklejenie płatu do podłoża. Są odporne na mróz i wysokie temperatury. Nie niosą ryzyka popękania na zgięciach czy zmięknienia.

Papy asfaltowe mocuje się je mechanicznie, przy użyciu wkrętów z kołkami, gwoźdźmi do papy (papiakami). Ten rodzaj uszczelnienia wymaga układania na zakładkę, którą dodatkowo należy zlepić lepikiem, bądź klejem bitumicznym. Choć jest to jeden z najstarszych sposobów izolacji fundamentów i napraw starych pokryć dachowych.

Budowa papy termozgrzewalnej

Papy termo i asfaltowe mają budowę warstwową. Sercem tych termozgrzewalnych jest osnowa (a nie tektura, jak w poprzedniej generacji produktach), obustronnie zabezpieczona zwykłym bądź modyfikowanym bitumem (czarną masą asfaltową). Wierzch „konstrukcji” pokryty jest posypką np. z kruszywa bazaltowego, albo talkiem. O wytrzymałości papy termozgrzewalnej decyduje materiał, z którego wykonany jest rdzeń. Może to być welon szklany - choć mało elastyczny, sprawdzi się na izolacje przeciwwilgociowe lub na podkład pod pokrycie dachu, włóknina poliestrowa - ze względu na dużą elastyczność idealnie nadaje się do wierzchniego krycia i kunsztownych obróbek dekarskich w miejscach narażonych na przecieki. Osnowa papy może być wykonana również z kompozytu poliestrowo-szklanego. W zależności od przeznaczenia wyróżniamy papę podkładową i wierzchniego krycia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas