Artykuł sponsorowany Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne - czym się różnią?

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne - czym się różnią?

Ceny energii elektrycznej z sieci rosną. Podobnie jest z ciepłem na użytek domowy. W tym samym czasie rośnie świadomość ekologiczna, która duży nacisk kładzie na odnawialne źródła energii. Na przeciw tym potrzebom wychodzą domowe instalacje do pozyskiwania energii słonecznej: kolektory i ogniwa fotowoltaiczne. Czym się różnią i którą wybrać?

Energia ze słońca

Gdy myślimy o domowych sposobach na pozyskiwanie energii słonecznej, na myśl przychodzą nam panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Często są ze sobą mylone, choć łączy je głównie możliwość pozyskiwania i przetwarzania energii słonecznej. Odmienna jest cała reszta: rodzaje instalacji, to, jaką energię możemy uzyskać, wydajność i cena. Czym się różnią i co będzie lepsze dla potrzeb domu jednorodzinnego: ogniwa fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne?


Wydajna fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne mają na celu zamienienie energii słonecznej w prąd elektryczny. Jest to czysta energia, którą można wykorzystać do działania wszystkich domowych urządzeń. Nie nadaje się do wytwarzania ciepła (chyba że ogrzewamy się za pomocą popularnych "farelek") czy ogrzewania wody. Jednak pozwala na ogromne oszczędności, a w niektórych przypadkach nawet na zarobienie na niej.

Istotną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest możliwość rozliczenia się z wyprodukowanej ze słońca energii z pobliskim zakładem energetycznym. Panele pobierają energię słoneczną i przetwarzają ją 24 godziny na dobę. Oznacza to, że dzieje się to także, gdy nie ma nas w domu nie wykorzystujemy jej w całości. Różnice są ogromne. Całą energię, która nie zostanie wykorzystana możemy odsprzedać do sieci miejskiej. Stanie się to, gdy podpiszemy umowę z miejskim zakładem energetycznym. Zimą, gdy wydajność fotowoltaiki istotnie spada z powodu braku słońca, będziemy pobierać energię z elektrowni, a kompensować będzie to ta wyprodukowana i przesłana przez nas w pozostałe miesiące. Jeśli bilans jest dodatni, a my wysłaliśmy więcej energii w ciągu roku, niż zużyliśmy, elektrownia zapłaci nam za nią!

Aby zamontować instalację fotowoltaiczną, nie musimy w większości przypadków zmieniać konstrukcji domu czy nawet dachu. Zatrudnijmy do tych działań ekspertów w swojej dziedzinie, takich jak Eco-energy, którzy założą nam instalację wysokiej klasy i jakości, odpowiednią do potrzeb domu i jego nasłonecznienia. Mamy wtedy pewność jej wydajności i niezawodności.

Ciepło z kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne służą przede wszystkim do ogrzania wody użytkowej, w tym przydomowego basenu. Rzadko używa się ich do ogrzewania budynku, ponieważ instalacje tego typu musiałyby być bardzo duże. Kolektory słoneczne bardzo wydajnie pracują wiosną i latem, jednak jesienią i zima nie spełniają już swojej roli. W tym przypadku nie możemy odprowadzić ciepła do sieci. Sprawdzą się więc tylko wtedy, jeśli chcemy w dłuższej perspektywie zaoszczędzić na przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas