Materiał Partnera Panel podłogowy jako dobry sposób na ciepłą i cichą podłogę

Panel podłogowy jako dobry sposób na ciepłą i cichą podłogę

Stojąc przed wyborem powierzchni, po której będziemy chodzić w naszym domu lub mieszkaniu, mamy do wyboru wiele różnych możliwości. Najtrwalszą z nich jest oczywiście posadzka z kamiennych płyt. Co jeśli jednak chcemy chodzić po czymś ciepłym w dotyku? W takiej sytuacji mamy do wyboru drewno lub panele podłogowe. Podłoga z drewna wymaga jednak czasochłonnego lakierowania. Jak w takim układzie wybrać dobre panele i prawidłowo je ułożyć?

Panel podłogowy trwały i szybki w ułożeniu

Spośród wielu sposobów na wykończenie naszej podłogi panele zdają się być idealnie wyważonym wyborem. Są tańsze niż podłoga z drewna, niemal dorównują jej trwałością, a ponadto są również cichsze i zdecydowanie szybsze w ułożeniu. Jak wybrać wytrzymałe panele podłogowe? Tu z pomocą przychodzą proste oznaczenia klas użyteczności i ścieralności. Normy przewidują sześć klas użyteczności. Pierwsza cyfra klasy rozdziela panele do domu (oznaczone 2) od tych do budynków użytkowych (oznaczone 3). Druga cyfra to z kolei wskaźnik natężenia ruchu, gdzie 1 to najmniejszy ruch (np. sypialnia, strych), a 3 to największy (przedpokój, korytarz, kuchnia). Osobnym oznaczeniem jest wskaźnik klasy ścieralności. Jest ich raptem pięć, zaczynając od AC1 (rzadko spotykana) i kończąc na AC5. W warunkach domowych najczęściej wykorzystuje się panele podłogowe AC3 lub AC4, gdyż są złotym środkiem – są odporne na ścieranie i niedrogie.

Prawidłowe położenie paneli w twoich czterech ścianach

Czy istnieje jeden sposób na ułożenie paneli zgodnie ze sztuką? Nie ma uniwersalnej instrukcji ułożenia powierzchni z laminatu lub drewna, ale są podstawy, których koniecznie trzeba przestrzegać – odpowiada właściciel firmy budowlanej Artur Plata. Prawidłowo położone panele nie skrzypią i nie rozchodzą się. Kluczowe jest zapoznanie się z instrukcją załączoną do produktu. Panele wymagają aklimatyzacji w miejscu, gdzie będą układane. To ostatni moment na sprawdzenie, czy nasza podłoga jest przygotowana (musi być równa i sucha). Zaczynamy od układania podkładu pod panele. W przypadku ogrzewania podłogowego pierwszą warstwą będzie folia paroizolacyjna, a kolejną izolacja akustyczna z pianki, korka lub filcu. Ważne jest prawidłowe docinanie paneli z zachowywaniem dylatacji względem ścian. Do cięcia najlepiej wykorzystać stolarską piłę tarczową i nie zaczynać od kawałków krótszych niż 40 cm. Panele kładzie się zawsze równolegle do kąta padania światła – tak, by ich krawędzie wzdłużne pokrywały się z kierunkiem padania promieni słonecznych.

Podziel się