Materiał Partnera Ogrzewanie podłogowe - gdzie, dla kogo i na co uważać?

Ogrzewanie podłogowe - gdzie, dla kogo i na co uważać?

W trakcie budowy domu lub remontu generalnego, warto pomyśleć o założeniu ogrzewania podłogowego. To praktyczne rozwiązanie pomoże rozwiązać wiele problemów dnia codziennego, a także zapewni komfort zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Typy ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to nic innego, jak instalacja grzewcza ukryta w posadzce lub zamontowane na niej. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza w miejscach, gdzie nijak nie pasuje założenie tradycyjnego kaloryfera.

Istnieją dwa najbardziej popularne typy ogrzewania podłogowego: wodne i elektryczne. Ten pierwszy rodzaj generuje niższe koszty eksploatacji, niż drugi (a także, niż tradycyjne kaloryfery), chociaż sama instalacja jest droższa. Szczególnie, jeśli mamy piec na gaz ziemny, węgiel lub drewno, powinniśmy pomyśleć o ogrzewaniu wodnym. Maty lub kable grzejne, potrzebne do wykonania instalacji elektrycznej są znacznie tańsze, a dodatkowo prostsze w montażu. Będzie też lepsze, jeśli w całym domu chcemy w ten sposób dogrzać tylko kilka metrów kwadratowych.

Plusy ogrzewania podłogowego

Ciepła podłoga to ogromny komfort dla domowników. Przyjemne grzanie w stopy szczególnie zimą ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Sposób, w jaki ciepło rozchodzi się dzięki ogrzewaniu podłogowemu jest inny, niż przy tradycyjnej instalacji. Dzięki temu można zachować niższą temperaturę pomieszczenia przy takich samych odczuciach fizycznych. Te nawet 2 stopnie różnicy mają znaczący wpływ na ogólne rachunki za ogrzewanie domu.

Przygotowanie podłogi

Podłoga pod takie ogrzewanie, szczególnie wodne powinna być odpowiednio przygotowana. Podłoże musi być dokładnie wyrównane, bo płyty powinny dokładnie przylegać do podkładu podłogowego. Inaczej może pojawić się problem z pękaniem rur.

Te czynności oraz montaż samej instalacji ogrzewania podłogowego zostawmy fachowcom. Przedsiębiorstwa takie jak Sol-Term Adam Sobolewski, specjalizujące się w pracach związanych z instalacjami cieplnymi, zrobią to perfekcyjnie.

Idealne do łazienki

Ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w kilku newralgicznych pomieszczeniach w domu. Na pewno powinno znaleźć się w łazience. Wyjście z kąpieli, niezależnie od temperatury powietrza, na ciepła podłogę to sama przyjemność. Dobrym pomysłem będzie też korytarz - naniesione jesienią i zimą błoto będzie szybko wysychać, a zmarznięte ciało od razu otrzyma dawkę ciepła, gdy tylko zdejmiemy buty.

Pamiętajmy, że ogrzewania podłogowego nie musimy kłaść w całym pomieszczeniu. Jeśli na przykład planujemy je w sypialni i wiemy, gdzie będzie znajdowało się łóżko, możemy zaplanować je tak, aby nie znajdowało się pod nim (ani pod wanną w łazience czy szafą w korytarzu - oszczędzimy dzięki dobremu projektowi bardzo dużo pieniędzy na niepotrzebnej instalacji), ale w miejscu, w którym stawiamy stopy po wstaniu z łóżka. Możliwości jest wiele, a korzyści płynących z ogrzewania podłogowego są nieocenione.

Podziel się