Artykuł sponsorowany Ogrzewanie na podczerwień w ofercie firmy Fortica

Ogrzewanie na podczerwień w ofercie firmy Fortica

Technologia ogrzewania pomieszczeń podczerwienią zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników. Panele i folie na podczerwień mogą współistnieć z głównym źródłem ogrzewania domu i uzupełniać jego działanie. Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie podczerwienią. Jak ono działa? Na te pytania odpowiedzi udzielą eksperci z firmy Fortica, która specjalizuje się w montażu paneli i folii infrared.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie pomieszczeń jednoznacznie kojarzy się z procesem spalania. Zdecydowana większość Polaków ogrzewa swoje domy przy pomocy kotłów na węgiel, gaz czy olej opałowy. Technologia ogrzewania podczerwienią jest jednak daleka od podnoszenia temperatury pomieszczeń w taki sposób. Tu źródłem ciepła jest promieniowanie podczerwone, które ogrzewa wszystkie powierzchnie i przedmioty znajdujących się we wnętrzu, a te z kolei ogrzewają powietrze. Panele/ folie infrared montuje się pod podłogą, pod tynkiem lub bezpośrednio na ścianie bądź suficie. Zasila je metalowa lub ceramiczna grzałka podłączona do prądu. Promienniki podczerwieni zamieniają energię elektryczną w energię cieplną, podnosząc tym samym komfort termiczny domowników.

Jakie są zalety ogrzewania na podczerwień?

Największą zaletą ogrzewania na podczerwień jest to, że pozwala ono na równomierne ogrzanie pomieszczenia. Nie można tego powiedzieć o tradycyjnych grzejnikach. Zawsze bardziej ogrzewają ono miejsce, w którym są zamontowane. Stosując panele/folie infrared, inwestor uniknie sytuacji, w której chłodne powietrze będzie gromadziło się przy podłodze, a ciepłe – przy suficie. Konwekcja powietrza sprzyja rozprzestrzenianiu się kurzu, co jest dużą niedogodnością dla alergików i astmatyków. Na tym jednak nie kończą się zalety systemów ogrzewania podczerwienią. Jak przekonuje ekspert z firmy Fortica:

„Promienniki podczerwieni wyróżnia natychmiastowe działanie. Od razu po ich włączeniu, czujemy, że w pomieszczeniu zaczyna robić się cieplej. Korzystając z konwencjonalnych rozwiązań grzewczych, musimy czekać, aż temperatura w domu wzrośnie. Systemy infrared doskonale sprawdzą się do dogrzewania mieszkań, biur czy nawet zakładów produkcyjnych”.

Warto dodać, że ogrzewanie na podczerwień nie generuje wysokich kosztów zużycia energii elektrycznej, jest bezawaryjne, a jego żywotność może wynieść nawet 50 lat. W dodatku można nim sterować bezprzewodowo.

Czy promieniowanie podczerwone jest bezpieczne dla zdrowia?

Nietypowy sposób działania promienników podczerwieni budzi sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród osób, które słowo „promieniowanie”, kojarzą wyłącznie w znaczeniu negatywnym. Tymczasem jak podkreślają specjaliści pracujący w firmie Fortica – jest to technologia całkowicie bezpieczna dla ludzkiego zdrowia. Przeważającym argumentem w tej sprawie jest fakt, że promieniowanie podczerwone wykorzystywane jest do ogrzewania noworodków w inkubatorach oraz wspomaga leczenie zmian reumatycznych. Nie może być zatem szkodliwe.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas