Artykuł sponsorowany Ogrodzenie kute – jak powstaje to artystyczne rękodzieło?

Ogrodzenie kute – jak powstaje to artystyczne rękodzieło?

Dbając o swoją posesję nie można zapomnieć o jej odizolowaniu od otoczenia. Najczęściej wykorzystywanymi rzeczami do tego są ogrodzenia metalowe. Oczywiście poza wyznaczeniem i oddzieleniem naszego terenu, takie bramy pełnią funkcję bezpieczeństwa. Jednak nawet w kwestii ogrodzeń, coraz większa liczba osób stara się, aby mieć ładne i estetycznie wykonane ogrodzenia. Wśród nich duże zainteresowanie wzbudzają ogrodzenia kute.

Ogrodzenia i inne elementy kute

Ogrodzenia metalowe są bardzo popularne. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszą się ogrodzenia kute, ponieważ dają one dużo możliwości aranżacyjnych. Bramy kute wykonywane są z metalu a ich producentami najczęściej są wyspecjalizowane firmy z branży metaloplastyki i kowalstwa.

Jak sama nazwa wskazuje ogrodzenia kute wykonywane są metodą wykuwania, która składa się z kilku etapów prac. Zanim jednak kowal będzie mógł przystąpić do swoich prac, konieczne jest wykonanie projektu bramy. Projekt ogrodzenia tworzony jest według wytycznych, które podał klient. Po zaakceptowaniu projektu przez zleceniodawcą kowal może zacząć wykonywanie swoich prac. Na początku tworzenia takich bram następuje ogrzanie stopu metalu, z którego brama będzie wykonana. W następnym kroku kowal artystyczny zajmuje się obrabianiem tego materiału. Do obróbki wykorzystywane są rozmaite specjalistyczne narzędzia, które pozwalają uzyskać pożądany wzór. Jak dowiedzieliśmy się od specjalisty w tej dziedzinie z firmy Kazimierz Burno Koval. Pracownia metaloplastyki i kowalstwa artystycznego z Wałbrzycha, poza bramami kutymi w ten sposób tworzy się także inne elementy kute, do których należą między innymi:

  • przęsła kute,
  • kute furtki,
  • balustrady,
  • poręcze metalowe,
  • balkony.

Podczas wykonywania prac związanych z tworzeniem bram kutych niezbędne są umiejętności takie jak np. spawanie. Dzięki temu kowal może trwale połączyć ze sobą wszystkie elementy, które będą wchodziły w skład ogrodzenia. Gdy brama ma już odpowiednie kształty należy oszlifować i oczyścić w celu wygładzenia powierzchni. Następnie taka brama jest odtłuszczana, a na jej powierzchnię nakładany jest cynk.

Zalety kutych ogrodzeń

Ogrodzenia kute cechują się wieloma zaletami. Ich plusem jest przede wszystkim to, że są one eleganckie oraz możliwe są do wykonania niemalże wszystkie wymyślone wzory, a to sprawia, że stają się one oryginalne. Ponadto, w wyniku ręcznego wytwarzania, charakteryzują się one solidnością, jak również są odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Kolejną zaletą takich ogrodzeń stanowi brak konieczności dodatkowego impregnowania ich. Innym ważnym czynnikiem przemawiającym za ogrodzeniami kutymi jest możliwość estetycznego łączenia ich z innymi surowcami. Bramy, furtki i inne elementy wykonane za pomocą kucia można swobodnie łączyć wraz z kamieniami, cegłami, a nawet z drewnem. Bramy metalowe kute są droższe od standardowych ogrodzeń wykonywanych hurtowo, jednakże dzięki swoim właściwościom bramy kute i inne elementy wykonane w ten sposób posłużą ich właścicielom przez wiele lat.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas