Materiał Partnera Ocieplenie poddasza – rodzaje ociepleń i ich zastosowanie

Ocieplenie poddasza – rodzaje ociepleń i ich zastosowanie

W naszym klimacie najczęściej buduje się domy z dachami stromymi. Często taki dach pozwala na zagospodarowanie poddasza i wprowadzenie tam funkcji mieszkalnej, ale nawet jeśli poddasze ma pozostać nieużytkowe, warto dach ocieplić. Okazuje się bowiem, że przez nieocieplony dach ucieka nawet 25% ciepła z budynku. Jakie materiały najlepiej stosować na ocieplenie dachu, jaka powinna być ich ilość i jak należy je kłaść – o tym w naszym artykule.

Jaki rodzaj ocieplenia dachu jest najkorzystniejszy?

Prawidłowe ocieplenie dachu poprawia komfort termiczny w pomieszczeniach na poddaszu, co przekłada się na nasze zdrowie i samopoczucie. Chodzi tu nie tylko o samą temperaturę, ale także wilgotność powietrza, jego przepływ przez pomieszczenie, a nawet temperaturę przegród. Jako optymalne rozwiązanie do ocieplania poddaszy stosowana jest wełna mineralna. Inne materiały to styropian albo ocieplanie za pomocą piany poliuretanowej, mają one jednak swoje wady, których nie ma wełna mineralna. Wełna jest lżejsza niż styropian, który lepiej sprawdza się na przegrodach pionowych i poziomych, niż ukośnych. Wełna daje też lepszą izolację akustyczną, niż pianka pur, co ma znaczenie na przykład podczas deszczu. Wadą wełny mineralnej może być jej cena.

Gdzie zaopatrzyć się w wełnę mineralną?

Bardzo istotną cechą wełny mineralnej jest to, że jest niepalna, co może spowolnić rozprzestrzenianie pożaru, jeśli przydarzy się on na poddaszu. Badania potwierdzone atestami i certyfikatami informują też, że jest to materiał budowlany bezpieczny dla zdrowia. Wełnę w płytach lub belach można kupić w przedsiębiorstwie Amiko Paweł Gortat, które zajmuje się dystrybucją materiałów budowlanych ze szczególnym uwzględnieniem pokryć dachowych i innych akcesoriów dekarskich.

Wełnę mineralną można dostać w dwóch rodzajach wełny skalnej i szklanej. Paroprzepuszczalność i nasiąkliwość obydwu tych rodzajów wełny jest porównywalna, warto jednak zwrócić uwagę, że wełna szklana zapewnia nieco lepszą izolacyjność cieplną. Wełna skalna jest za to bardziej ognioodporna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas