Materiał Partnera Ocieplenie poddasza - pianką czy wełną?

Ocieplenie poddasza - pianką czy wełną?

Wiele osób uważa, że jedynym słusznym materiałem izolacyjnym na poddasze jest wełna mineralna. Nic bardziej mylnego. Coraz częściej alternatywę dla niej stanowi pianka poliuretanowa nanoszona w sposób natryskowy. Obydwie metody wymagają fachowego montażu, który zostanie przeprowadzony przez specjalistów. Ponadto zarówno wełnę, jak i piankę cechują dobre właściwości termoizolacyjne.

Właściwości wełny mineralnej

To jeden z popularniejszych materiałów do ocieplania poddasza w budynku mieszkalnym. Najczęściej wybiera się ją w postaci mat lub płyt z wełny szklanej, której włókna powstają z tłuczki szklanej oraz piasku kwarcowego. Jej składniki w żadnym stopniu nie są groźne dla zdrowia, jednakże mogą powodować reakcje alergiczne w kontakcie ze skórą oraz dyskomfort związany z pyleniem podczas montażu. Warto również mieć na uwadze, że konieczne jest pokrycie materiału folią paroizolacyjną oraz paroprzepuszczalną dla zachowania właściwej cyrkulacji powietrza. Ponadto istnieje duże ryzyko, że podczas eksploatacji wełna spęcznieje pod wpływem wilgoci i straci swoje właściwości techniczne. Mimo stosowania miękkich płyt lub mat są one dość obciążające dla konstrukcji dachu, dlatego więźba musi być naprawdę solidnie przygotowana. Należy jednak przyznać, że cechują ją dobre parametry izolacji zarówno termicznej, jak i akustycznej.

Charakterystyka pianki poliuretanowej

Coraz częściej wełna mineralna jest zastępowana pianką PUR. Na rynku są dostępne jej dwa rodzaje, które nadają się do wykonywania izolacji natryskowej: zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Na poddaszach stosuje się jednakże tę drugą, która powstaje na skutek zmieszania żywicy z utwardzaczem. Taki proces następuje dopiero po tym, gdy obydwie substancje wydostaną się z dyszy pistoletu agregatu hydrodynamicznego. Po wejściu ze sobą w reakcję następuje pęcznienie materiału na powierzchni izolowanej. Wszelkie opary związane z aplikowaniem pianki utrzymują się do 48 godzin po nałożeniu, natomiast później materiał staje się całkowicie obojętny dla ludzkiego zdrowia. Należy podkreślić, że tego rodzaju technologia ocieplania jest niezwykle dokładana i nie wiąże się z powstawaniem tak zwanych mostków cieplnych, czyli nieszczelności, przez które następują starty ciepła. Ponadto pianka PUR słabo chłonie wilgoć, ma wysoki poziom izolacji termicznej i przede wszystkim nie obciąża konstrukcji dachu.

Montaż materiału termoizolacyjnego

Niezależnie od tego, jaki sposób ocieplenia dachu wybierzemy, jego wykonanie należy powierzyć specjalistom. Ma to znaczenie szczególnie podczas piankowania, gdyż proces wymaga odpowiednich umiejętności oraz zachowania szczególnej ostrożności, a w tym zastosowania środków ochrony osobistej – kombinezonów i maseczek. Tego rodzaju usługi świadczy między innymi firma Top-Pur z miejscowości Jedlina-Zdrój. Aplikacja materiału zajmuje nie więcej niż jeden dzień, a korzystne efekty w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie będziemy odczuwać przez wiele lat. Montaż wełny mineralnej z kolei trwa kilka dni i wymaga wyjątkowej uwagi oraz układania płyt na ścisk, aby zapobiec powstawaniu wspomnianych już wcześniej mostków termicznych. Znacznie łatwiej tutaj o popełnienie błędu. oraz nawet niewielką nieszczelność, aniżeli w przypadku izolacji natryskowej pianką poliuretanową.

Opracowanie:

Mato Mariusz Kacprzyk

Jedlina-Zdrój , Zamkowa 7

Podziel się