Materiał Partnera Ocieplenia budynków - jak to się robi

Ocieplenia budynków - jak to się robi

Ocieplanie to bardzo ważny moment budowy lub remontu każdego domu. Zanim jednak zacznie się układanie materiału izolacyjnego, trzeba wykonać szereg czynności. Warto dowiedzieć się jak wygląda prawidłowe ocieplenie budynku. Najlepiej rozpocząć ocieplanie nowych ścian nie wcześniej niż miesiąc po ich wymurowaniu, po zakończeniu wewnętrznych prac mokrych, takich jak tynkowanie.

Przygotowanie podłoża

Podłoże, czyli nasze ściany musza być równe, a ich powierzchnia czysta i nośna, czyli wolna od odpadających kawałków zaprawy, tłustych plam itd. Reperacji nie wymagają natomiast powierzchniowe rysy i pęknięcia, pod warunkiem, że powstały one na tynkach, które dobrze trzymają się ściany. Warto wykonać również próbę przyczepności. W tym celu wykonawca musi przykleić w różnych miejscach ściany nieduże, około 10 x 10 cm, fragmenty styropianu, pozostawić do wyschnięcia na trzy dni, a następnie spróbować je oderwać od ściany.

Suche i czyste ściany

Osuszenie jest proste, o ile ściany zamokły od deszczu. Wystarczy wtedy parę dni i same wyschną, zwłaszcza w słoneczną pogodę. Powodem występowania wilgoci może być jednak nieszczelna hydroizolacja fundamentów lub cieknąca rynna. Wtedy suszenie nic nie da, dopóki usterki nie zostaną porządnie naprawione.

Każdy brud lub pył osłabia przyczepność kleju do płyt ociepleniowych. Ściany należy zatem wyczyścić dokładnie szczotką.

Listwa startowa

Dolną krawędź ocieplenia zazwyczaj wyznacza się przy pomocy listew startowych. Muszą one być zamocowane kołkami rozporowymi, po 3 łączniki na metr bieżący. Nierówności ścian niweluje się przy pomocy podkładek dystansowych z tworzywa sztucznego. Zaleca się, aby listwy łączyć specjalnymi klipsami montażowymi, co usprawnia wypoziomowanie profilu. Pomiędzy listwami powinien być pozostawiony dystans około 2–3 mm.

Przyklejanie izolacji

Płyty układa się z przesunięciem spoin pionowych o pół długości. Klej na płyty nanosi się pasem na całym obwodzie oraz dając kilka placków w środkowej części. Ostatecznie zaprawą klejąca powinno być pokryte 40% płyty. Płyty termoizolacyjne mocuje się ściśle jedna przy drugiej, od profilu cokołowego aż po gzyms czy okap dachu, z zachowaniem przewiązania styków pionowych.

Kołkowanie

Płyty kołkuje się dopiero po związaniu kleju, zwykle po 2 dniach. Płyty mocuje się w miejscach, szczególnie narażonych, czyli wokół otworów okiennych i drzwiowych oraz na krawędziach ścian.

Wykonywanie warstwy elewacyjnej

Bardzo ważnym etapem jest nałożenie zaprawy klejowej i zatopienie w niej siatki z włókna szklanego.

System robót powinien być tak zorganizowany, aby ekipa pracowała bez przerw, jednocześnie na minimum 2 lub 3 poziomach rusztowania, szczególnie jeśli są to wysokie ściany szczytowe.

Mineralne wyprawy tynkarskie zaleca się pokrywać farbami elewacyjnymi.

Opracowanie:

ZBR Kowalski

Koszalin , Rodła 39b

Podziel się