Materiał Partnera Ocieplanie mieszkań od wewnątrz – czy to możliwe?

Ocieplanie mieszkań od wewnątrz – czy to możliwe?

Obecnie na rynku budowlanym przy docieplaniu budynków – również mieszkalnych – wykorzystuje się głównie techniki oparte o termoizolacje zewnętrzne. O ile ta praktyka sprawdzona jest dla domów jednorodzinnych, biurowców oraz dla wspólnot mieszkaniowych inwestujących w modernizację swoich obiektów, tak wielokrotnie nie można jest zastosować w przypadku kamienic.

Kamienice to budynki, które niestety latami czekają na odnowienie elewacji wraz z odpowiednim dociepleniem zewnętrznym, co naraża mieszkańców na straty energetyczne. Te można usunąć wykonując tylko w swoim mieszkaniu odpowiednią termoizolację wewnętrzną. Dowiedz się jednak, na co należy zwrócić uwagę.

Czy ocieplenie od wewnątrz może być skuteczne?

Odpowiedź na pytanie, czy ocieplenie budynku od wewnątrz może być skuteczne, jest stosunkowo proste: oczywiście, że tak! Dowodem na to są między innymi realizowane inwestycje adaptacji poddaszy, gdzie właśnie wewnętrzna strona ścian oraz poszycia dachowego, jest pokrywana pianką poliuretanową oraz wełną mineralną. W przypadku jednak mieszkań, które nie znajdują się na poddaszu, a przy których utrudnieniem są także rozmieszczone grzejniki i wymiary okien, należy w projekcie uwzględnić wiele ważnych czynników zarówno technicznych, jak i estetycznych. Ważne jest zatem to, aby taką termomodernizację przeprowadzić na podstawie danych uzyskanych w świadectwach energetycznych, określających między innymi ważny współczynnik oporu dyfuzyjnego, związanego z mikroklimatem wnętrz.

Problem techniczny – występowanie kondensacji

Kondensacja to zjawisko przechodzenia cząsteczek pary wodnej stanu gazowego w stan ciekły, w formie skroplonej. Przy nieodpowiednio stworzonej termoizolacji w obiekcie, z utrudnioną modernizacją systemu wentylacyjnego, jak to jest w przypadku lokali w kamienicach, może zatem dojść do zbierania się wilgoci zarówno na, jak i w ścianach. Przy projektowaniu ocieplenia należy zatem zastosować system o bardzo wysokim współczynniku oporu dyfuzyjnego. Istotne może być również zainwestowanie w warstwę paroszczelną. Jakie materiały można zatem wykorzystać? Wielu ekspertów radzi po prostu zastosować odpowiedniego gatunku wełnę mineralną, która świetnie kryje większość mostków termicznych. Warto jednak zapoznać się z innymi materiałami. Tymi, które minimalizują lub niemalże w 100% eliminują zjawisko kondesacji, są płyty z włókien konopnych oraz wełna drzewna. Ich montaż jest równie prosty, co w przypadku innych, popularniejszych systemów, dlatego poradzi sobie z tym każda profesjonalna firma remontowo-wykończeniowa. Przykładem jest zespół MATI-BUS, która otwarta jest na nowoczesne oraz niestandardowe rozwiązania, czy życzenia klientów. 

Opracowanie:

Mati-Bus Mateusz Szachniewicz

Ornontowice , Orzeska 2 lok. 14

Podziel się