Materiał Partnera Ochrona konstrukcji stalowych

Ochrona konstrukcji stalowych

Użytkowane na zewnątrz konstrukcje stalowe narażone są na wpływ czynników atmosferycznych, które mogą powodować rdzewienie oraz korozję. Czynniki te mogą wpływać na niszczenie metalu, a co za tym idzie wpływać także na bezpieczeństwo pracujących na rusztowaniach robotników. Jednym ze sposobów na powstrzymywanie korozji jest malowanie natryskowe.

Stosowanie farb nawierzchniowych

Przygotowaniem do procesu malowania jest oczyszczenie oraz odtłuszczenie metalu. Jednym z popularnych sposobów przeciwdziałania korozji jest malowanie stali za pomocą podkładów i farb nawierzchniowych. Pozwala ona na stworzenie powłoki, która ogranicza dostawanie się wilgoci pod warstwę farby. Kolejnym etapem jest nałożenie emalii nawierzchniowej, której zadaniem jest utwardzenie farb i podkładów.

Na czym polega metoda malowania proszkowego?

O wiele skuteczniejszą, ale też bardziej skomplikowaną metodą wymagającą odpowiedniego zaplecza technicznego jest lakierowanie proszkowe. Pozwala ono wykorzystywać naturalną właściwość metalu do przewodzenia ładunków i umieścić na jego powierzchni naładowaną elektrostatycznie farbę. Kiedy farba przylega już do metalu, można podjąć proces utwardzania i podgrzewania w specjalistycznym piecu, gdzie farba tworzy bardzo szczelną powłokę antykorozyjną. Po tym zabiegu niweluje ona emisję rozpuszczalnika do środowiska. Jest to metoda rekomendowana przez fachowców z firmy Unimal.

Malowanie natryskowe

Malowanie konstrukcji stalowych może odbyć się przez wykorzystanie natrysków bezpowietrznych, które przy pomocy dużego ciśnienia atomizuje farbę, która ulega rozbiciu w wyniku zderzenia z powietrzem i gwałtownej zmiany ciśnienia. Pozwala to “malować na sucho” bez konieczności uzyskiwania wymaganej konsystencji farby. Malowanie proszkowe również jest metodą, która nie potrzebuje rozcieńczania podkładów. Przy ochronie stali ważna jest nie tylko technika nakładania farby, ale też jej właściwości takie jak okres trwałości oraz wytrzymałość korozyjna.

W ten sposób malowanie spełnia podwójną funkcję. Pierwszą z nich jest estetyczna, która z pewnością jest ważna dla miłośników zastosowania stali w budownictwie mieszkalnym, ale także ochronną i techniczną ważną w choćby przemyśle, któremu zależy na długiej trwałości i bezkorozyjności metali, z których tworzone są rusztowania i hale magazynowe.

Podziel się