Materiał Partnera Obudowy kominków z kamienia naturalnego

Obudowy kominków z kamienia naturalnego

Kominki wracają do łask i są dzisiaj uwzględniane niemalże w każdym projekcie domu. W przypadku wkładów wymagających obudowania najchętniej inwestorzy wybierają piękny kamień naturalny. Jego rodzajów jest wiele. Pozwala to na tworzenie unikalnych konstrukcji, które nie muszą wyglądać tylko i wyłącznie elegancko. Czasy obudów kominkowych tylko z marmuru minęły. Obecnie popularne są również inne kamienie naturalne.

Jakość kamienia naturalnego dla kominków

Obudowy kominkowe muszą być tworzone z wysokiej klasy kamieni naturalnych. Nie tylko liczy się zatem ich rodzaj, ale także producenckie parametry użytkowe – fizyczne oraz chemiczne. Ważne jest bowiem to, aby obudowa była tworzona z płyt kamiennych o wysokiej twardości. Kamień musi również wytrzymywać wysokie temperatury, zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne, a także oddziaływanie środków czyszczących i gazów uwalniających się podczas spalania.

Obecnie najlepiej wybierać zatem marmury, piaskowce, trawertyn i granit. Ostatni rodzaj kamienia naturalnego zdaje się najlepszy. Łączy on w sobie ciekawy wygląd oraz atrakcyjną cenę. Łatwo wykonuje się  w nim wiercenia, jest prosty w cięciu oraz bez trudu można go docinać do postaci elementów dekoracyjnych.

Klasyka a może nowoczesny design

Kamień naturalny dla obudów kominkowych pozwala tworzyć zarówno aranżacje klasyczne, jak i nowoczesne. W pierwszym przypadku stosuje się marmur oraz piaskowiec. Kamień powinien być doskonale wypolerowany i warto, aby miał liczne naturalne wzory. Klasyczne obudowy kominkowe są często masywne i mają wiele elementów dekoracyjnych. Popularnymi kolorami są: krem, róż, szarości, grafit oraz brąz. Na specjalne zamówienie takie firmy kamieniarskie jak MILKAM są w stanie sprowadzić również mniej popularne kamienie w niepowtarzalnych kolorach.

W przypadku nowoczesnego designu obudów kominkowych stosuje się bazalt lub jednolity kolorystycznie granit. Wykorzystywane mogą być kamienie polerowane na wysoki połysk, tworzące konstrukcje przypominające niemalże szkło, a także płyty matowe, nierówne i szorowane. Łupki i kamień  nieregularny znakomicie odnajdą się we wnętrzu skandynawskim i rustykalnym, ponieważ bardzo mocno nawiązują one do otaczającej nas przyrody. Minimalizm i naturalizm są dzisiaj bardzo polecane. Nowoczesne obudowy kominkowe są najczęściej jednokolorowe: czarne, ciemnoszare, ciemnozielone, a także białe. Nie powinny mieć też wielu zdobień – im prostsza konstrukcja, tym lepiej. 

Opracowanie:

Milkam Usługi Betoniarsko-Kamieniarskie Andrzej Milaniuk

Komarówka Podlaska , Staszica 46

Podziel się