Artykuł sponsorowany Obróbka szkła – szlifowanie a fazowanie

Obróbka szkła – szlifowanie a fazowanie

Szlifowanie i fazowanie szkła mają ze sobą wiele wspólnego, choć stanowią odrębne metody obróbki krawędzi. Każde z nich wymaga innych narzędzi i nieco innego podejścia, pełni także nieco inną rolę estetyczną. W zależności od wyboru możemy uzyskać krawędzie utworzone pod kątem prostym lub bardziej fantazyjne. Ma to szczególne znaczenie między innymi w przypadku luster. Kreatywne wykorzystanie nowoczesnych możliwości obróbki szkła pozwala na osiągnięcie także innych ciekawych efektów.

Atrakcyjne wykończenie krawędzi szklanych

Standardowo krawędzie elementów szklanych są szlifowane – nadaje się im prosty, użyteczny wygląd poprzez ścięcie ich pod kątem prostym do tafli. Pozwala to na zlikwidowanie wszelkich ostrych krawędzi oraz ewentualnych nierówności. Szlifowanie jest więc powszechną praktyką, nie tylko ze względów estetycznych. Taka metoda obróbki krawędzi szklanych ma wiele zastosowań, szczególnie w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, w których dobrze dobrane elementy szklane mogą dodatkowo podkreślić ich charakter. Szlifowane, „grubo ciosane” krawędzie nadają się idealnie do pomieszczeń przechodnich, nowoczesnych łazienek czy kuchni o prostym, funkcjonalnym i ergonomicznym designie.

Możliwości fazowania szkła

W zakładach zajmujących się szlifowaniem, takich jak Centrum Obróbki Szkła, mamy najczęściej możliwość wyboru pomiędzy szlifowaniem a fazowaniem. To drugie polega na takim poprowadzeniu szlifu krawędzi powierzchni szklanej (lub lustra), że pada ona pod kątem innym niż prosty. Możliwości jest naprawdę wiele, bo w zależności od grubości tafli szkła fazowanie może zachodzić na różne sposoby, z wykorzystaniem różnych metod i narzędzi. Pozwala to na zmianę wizerunku danego elementu szklanego. Jeśli zdecydujemy się na przykład na fazowane lustro, od razu dostrzeżemy istotne różnice estetyczne pomiędzy nim, a lustrem szlifowanym. Powierzchnia szkła przy krawędziach ulegnie swoistemu załamaniu, które może idealnie podkreślić nasz zamysł wnętrzarski, na przykład dodać mu elegancji.

Zastosowanie szlifowania i fazowania

Szlifowanie i fazowanie jest tożsame pod kilkoma względami – oba te procesy polegają na obróbce krawędzi szklanej, oba zwiększają bezpieczeństwo użytkowania wyrobów szklanych i eliminują nierówności. Oba także mogą zostać zastosowane na dowolnych rodzajach szkła, niezależnie od ich właściwości. Jedyną znaczącą różnicą, jeśli chodzi o zastosowanie tych metod obróbki szkła jest fakt, że fazowanie rzadko stosuje się w przypadku produkcji szyb okiennych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas