Artykuł sponsorowany Obróbka skrawaniem w technologii CNC – wszystko, co musisz wiedzieć

Obróbka skrawaniem w technologii CNC – wszystko, co musisz wiedzieć

Obróbka skrawaniem metali to niezwykle ważny proces technologiczny, a produkty będące jej rezultatem są wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Nowoczesne metody obróbki z wykorzystaniem sterowanych komputerowo maszyn CNC wpływają przede wszystkim na zwiększenie precyzji wykonywanych zadań. Dowiedz się więcej
o obrabiarkach CNC i zaletach technologii.

Czym jest obróbka skrawaniem i jakie jest jej zastosowanie?

Obróbka skrawaniem to najpopularniejsza metoda obróbki metali. Obejmuje szereg czynności mających na celu nadanie elementom metalowym pożądanego rozmiaru i kształtu oraz odpowiedniego wykończenia powierzchni. Określone właściwości przedmiot osiąga poprzez częściowe usuwanie materiału – skrawanie. Wśród procesów zaliczanych do obróbki skrawaniem możemy wyróżnić:

  • frezowanie,
  • toczenie,
  • szlifowanie.

Każda z tych czynności wymaga zastosowania innych narzędzi oraz daje odmienne rezultaty. Do niedawna niezwykle istotny w procesie obróbki metali był nie tylko odpowiedni dobór metod, ale również precyzja operatora ręcznych tokarek, frezarek i szlifierek. Dziś możliwe jest uzyskanie bardzo dobrych rezultatów przy pomocy maszyn CNC sterowanych komputerowo.

Technologia CNC – nowoczesna obróbka metali

Technologia CNC (Computerized Numerical Control) zapewnia nową jakość w zakresie obróbki skrawaniem. Maszyny CNC są sterowane numerycznie (komputerowo) i wzbogacone o mikroprocesor oraz monitor graficzny pozwalające na precyzyjne sterowanie procesem. Jakie są zalety metody CNC? Jak mówi przedstawiciel firmy Gusma Spawalnictwo: Toczenie czy też frezowanie wspomagane komputerowo to niezwykła dokładność wykonania
i redukcja błędów, które są nieodzowne przy ręcznej obróbce. Ogranicza to znacząco straty materiałowe
. Jednocześnie pożądany rezultat można uzyskać znacznie szybciej, co zwiększa efektywność produkcji. Ważna jest też powtarzalność, czyli możliwość łatwego uzyskania jednakowych elementów.

Ponadto elementy wykonywane z użyciem metod CNC nie wymagają dodatkowej obróbki związanej z wykończeniem krawędzi. Wykonywane w ten sposób elementy mogą mieć zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym, produkcji AGD czy też budownictwie.

Czy technologia CNC ma wady?

Obróbka CNC nie jest procesem bez wad. Najważniejszą przeszkodą w jej wykorzystaniu są podwyższone koszty zawiązane z przygotowaniem drobiazgowego projektu CAD dla każdego elementu. Technologia prezentuje też pewne ograniczenia – obróbce nie podlegają wszystkie surowce,  a pole obróbki determinowane jest przez pole robocze obrabiarki. Jeśli chodzi jednak o precyzję i szybkość pracy, jest to technologia, która nie ma sobie równych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas