Materiał Partnera O czym warto pamiętać przy montażu monitoringu?

O czym warto pamiętać przy montażu monitoringu?

Rozwój technologii rejestracji obrazu sprawił, że służące do tego urządzenia są obecnie powszechnie dostępne. Doskonały przykład stanowią systemy monitoringu, które spotkamy w większości obiektów – biurowych i przemysłowych, komercyjnych, a także użytku publicznego. Standardowo wykorzystuje się je również w systemach ochrony budynków mieszkalnych. W artykule radzimy, na co zwracać uwagę przy montażu kamer w najbliższym otoczeniu domu.

Ocena poziomu zagrożenia

Monitoring stanowi obecnie dość istotny element systemu zabezpieczeń nie tylko w obiektach przemysłowych czy komercyjnych. Często sama jego obecność w widocznym miejscu skutecznie zniechęca włamywaczy. Jeśli jednak zależy nam na funkcjonalnej instalacji, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników przy rozmieszczaniu kamer. Poziom zagrożenia decyduje oczywiście o tym, jakie rozwiązania znajdą zastosowanie w konkretnym przypadku, w tym również na to, jak bardzo przydatny będzie monitoring. Dość duże znaczenie ma lokalizacja – najbardziej narażone na włamania są budynki położone na uboczu, do których łatwiej jest dotrzeć niezauważonym.

Na nasze bezpieczeństwo istotny wpływ ma również kształt domu. Im bardziej skomplikowana jest jego bryła, tym więcej tworzymy miejsc, w których intruz może się ukryć. Tego rodzaju martwe punkty wyeliminować możemy czujnikami alarmowymi lub właśnie strategicznie rozmieszczonymi kamerami. Druga opcja niesie ze sobą dodatkową zaletę w postaci dowodu wtargnięcia na prywatny teren. W ten sposób zwiększamy też szansę na rozpoznanie i złapanie włamywacza. Szczególnie narażone na ataki są okna oraz drzwi wejściowe i tarasowe. Warto zadbać, by również na nich skupiły się kamery.

Kryteria doboru systemu

Warunkiem skuteczności systemu monitoringu jest jego właściwy dobór. Na rynku dostępne są rozmaite urządzenia, stąd też podjęcie decyzji może sprawić nam pewne problemy. Warto zatem zaufać specjalistom i powierzyć montaż instalacji firmie, która tak jak Uet Instalacje Elektryczne ma w tym zakresie niezbędną wiedzę oraz doświadczenie.

Odpowiedzmy zatem na zadane w tytule pytanie: na co warto zwrócić uwagę przy zakładaniu monitoringu w domu? Przede wszystkim na typ kamery, jakość rejestrowanego obrazu oraz rejestrator. Na potrzeby monitoringu zewnętrznego sprawdzą się kamery megapikselowe, które zapewniają wyższą rozdzielczość niż ich analogowe odpowiedniki. Zwróćmy też uwagę na to, jak urządzenie radzi sobie przy zmiennym świetle i trudnych warunkach pogodowych. Chodzi tu nie tylko samo nagrywanie, ale również szczelność konstrukcji. Ta musi być skutecznie chroniona przed przedostaniem się wody do wnętrza. Ponadto przed wilgocią musimy chronić też wszelkie przewody łączące kamery z centralą. Sam rejestrator wybierać będziemy zgodnie z naszymi potrzebami. Tu pod uwagę bierzemy to, ile dni nagranie ma być przechowywane na twardym dysku, ile kamer obejmuje instalacja oraz parametry techniczne samego urządzenia.

Opracowanie:

Uet Paweł Wojciul Instalacje Elektryczne

Żukczyn , Nad Kłodawą 15

  • tel. 782 263 096

Podziel się