Materiał Partnera O czym warto pamiętać, decydując się na instalację elektryczną?

O czym warto pamiętać, decydując się na instalację elektryczną?

Nowoczesna instalacja elektryczna jest zdecydowanie bardziej rozbudowana niż klasyczna. Przede wszystkim dlatego, że w domu znajduje się o wiele więcej sprzętów. Zaczynamy też zwracać większą uwagę na nasze bezpieczeństwo i wygodę oraz atrakcyjną aranżację wnętrz. Oczywiście, coraz częściej wybieramy urządzenia energooszczędne. Jednak biorąc pod uwagę ilość sprzętów, zapotrzebowanie na energię rośnie.

Instalacja elektryczna-oddzielne obwody

Warto pamiętać, że instalacja elektryczna jest podzielona na mniejsze części, czyli obwody. Każdy obwód jest wyposażony w niezależne zabezpieczenie przed przeciążeniem i zwarcie. Dawid Czernielewski Proinstaler podkreśla, że obecnie montuje się więcej gniazdek elektrycznych. Nikt nie narzeka, że ma w domu za dużo gniazdek. Poważniejszym problemem jest zbyt mała ilość. Wtedy trzeba stosować z przedłużaczy i rozgałęziaczy. Dlatego warto wcześniej zadbać o właściwą liczbę gniazdek.

Instalacja elektryczna w kuchni

Największy problem związany ze zbyt małą ilością gniazdek może wystąpić w kuchni. Nawet w małym pomieszczeniu, liczącym około 10-12 m2, należy zamontować minimum 10 podwójnych gniazd. Tak naprawdę nie jest to wcale tak dużo, jak może się nam wydawać na pierwszy rzut oka. Pamiętajmy, że najczęściej musimy podłączyć do prądu lodówkę, zmywarkę, kuchenkę, ekspres do kawy i mikrofalówkę. Niektóre urządzenia muszą być zasilane z oddzielnych obwodów. Przede wszystkim chodzi tutaj o zmywarkę, kuchenkę i piekarnik, czyli o sprzęt o minimalnej mocy 1,5 kW.

Warto zaplanować osobne obwody zasilające lodówkę, zamrażarkę, kocioł, pompę obiegową c.o. i hydrofor. Są to niezwykle ważne urządzenia w naszym domu. Wtedy nawet jeśli jakieś urządzenie ulegnie awarii, inne mogą dalej działać bez zarzutu.

Instalacja elektryczna w sypialni

W sypialni należy zamontować minimum 5-6 podwójnych gniazd. Obowiązkowo muszą się znaleźć na różnych ścianach. Oczywiście pamiętajmy, że im większa sypialnia, tym więcej gniazdek będzie potrzebnych. Zawsze lepiej mieć za dużo gniazdek, niż za mało. Do niektórych będziemy mieli utrudniony dostęp albo zasłonimy je meblami. Większa ilość gniazdek przyda się wówczas, gdy przemeblujemy pokój.

Instalacja elektryczna w łazience

W łazience należy zamontować nie mniej niż 4 gniazdka. Można do nich podłączyć suszarkę do włosów, golarkę albo bazę do elektrycznych szczoteczek do zębów. Nowoczesne grzejniki łazienkowe są często wyposażone w dodatkową grzałkę elektryczną. Należy uwzględnić jej zasilanie. Taka grzałka zwiększa komfort, kiedy nie grzeje się już w domu. Wtedy można na grzejniku szybko wysuszyć ręczniki. Jeśli w łazience chcemy postawić pralkę, przygotujmy dla niej osobny obwód.

Opracowanie:

Dawid Czernielewski Proinstaler

Wrocław , Białych Goździków 16

Podziel się