Materiał Partnera O czym trzeba pamiętać przy montażu ogrzewania podłogowego?

O czym trzeba pamiętać przy montażu ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejszym sposobem na uzyskanie ciepła w budynkach mieszkalnych. System ten wymaga jednak przemyślenia i dokładnego rozplanowania, by zapewnić jego bezawaryjne funkcjonowanie przez długi czas. Przygotowanie do montażu rozpocząć należy już na etapie budowy domu. Co jeszcze trzeba uwzględnić decydując się na instalację tego systemu ogrzewania?

Przygotowanie do montażu

Najlepiej, aby ogrzewanie podłogowe zostało zaprojektowane na etapie powstawania budynku, gdyż znacznie usprawni to postęp prac związanych z jego montażem. Oczywiście można je wykonać w już istniejącym domu lub mieszkaniu, jednak wymaga to większego nakładu pracy i kosztów. Pod ogrzewanie podłogowe należy wykonać wylewką większej grubości o co najmniej kilka centymetrów. Pod powierzchnię podłogi trzeba ponadto położyć warstwę izolacyjną. Prawidłowe działanie ogrzewania podłogowego jest zapewnione wówczas niemal w stu procentach. W pozostałych sytuacjach mogą częściej pojawiać się awarie systemu, które wymagają interwencji fachowców. 

Koszt ogrzewania podłogowego

Koszt wykonania ogrzewania podłogowego nie należy do najniższych, jednakże z roku na rok staje się coraz mniejszy. Szacunkowo można przyjąć, że jeden metr kwadratowy wodnego ogrzewania podłogowego wynosi od 100 do 200 złotych, wliczając już w to materiały i robiciznę. Na rozpiętość tego przedziału wpływ ma kilka czynników, jak na przykład zastosowanie dodatkowych termostatów pokojowych oraz użytych rur. Przykładowo za rury wielowarstwowe o średnicy w zakresie od 16 do 20 mm zapłacimy od 2 do 6 zł za metr bieżący. Natomiast rury miedziane są nawet kilka razy droższe. Do montażu ogrzewania podłogowego najlepiej zatrudnić fachowców, którzy za swoje usługi najczęściej pobierają opłatę w wysokości około 30 zł za godzinę pracy.

Inne ważne kwestie

Do wykonania zewnętrznej warstwy podłogi na tego rodzaju ogrzewaniu najlepiej zastosować płytki ceramiczne, gdyż odznaczają się one niskim oporem cieplnym. Oczywiście system ogrzewania podłogowego bardzo dobrze funkcjonuje także pod panelami a nawet podłogą drewnianą. Warto pamiętać, by do jej układania stosować wyłącznie kleje i lakiery przeznaczone pod ten typ ogrzewania. Na podłodze z systemem wodnego ogrzewanie istotne znaczenie ma także sposób rozstawienia mebli. Najlepiej zakupić regały na nóżkach, które bezpośrednio nie stykają się z podłożem.

Montaż systemu ogrzewania podłogowego wymaga zatem dokładnej analizy a jego wykonanie należy powierzyć w ręce fachowców. Roda Instal to firma świadcząca usługi serwisu i montażu instalacji różnego rodzaju ogrzewania, w tym serwis ogrzewania podłogowego.

Podziel się