Materiał Partnera O czym powinieneś pamiętać, projektując swój wymarzony dom?

O czym powinieneś pamiętać, projektując swój wymarzony dom?

Każdy z nas ma wyobrażenie o perfekcyjnym domu, w którym chcielibyśmy zamieszkać w przyszłości. Niestety, często wizje te opierają się wyłącznie na względach wizualnych, a te użytkowe spychane są na o wiele dalszy plan. Zanim jeszcze wybierzesz biuro projektowe, warto się zastanowić – czego tak naprawdę oczekujesz od swojego nowego lokum i w jaki sposób można połączyć wygląd i użytkowość?

Właściwe rozplanowanie pomieszczeń w budynku

Najważniejszym elementem każdego budynku jest jego właściwy układ. To on decyduje o funkcjonalności domu i nadaje mu swego rodzaju niepowtarzalności. Po tym względem najlepiej sprawdzają się domy dwupoziomowe, gdyż można podzielić je na część przeznaczoną do przebywania w ciągu dnia, przyjmowania gości itd. oraz strefę prywatną, najczęściej umiejscowioną na piętrze. Oprócz głównych pomieszczeń, takich jak sypialnie, salon, łazienki i kuchnia, warto pamiętać, aby w projekcie zawrzeć również różnego rodzaju dodatki. Bardzo dużo osób zapomina o spiżarniach i schowkach, co już po przeprowadzce, nagle staje się problematyczne.

W każdym domu przyda się choć jedno miejsce, w którym można swobodnie przechowywać rzeczy. W zależności od potrzeb domowników może to być wydzielona w garażu lub pod schodami skrytka, ale też osobne i niezależne pomieszczenie w formie spiżarni. W przypadku domków parterowych warto pomyśleć chociaż o niewielkim poddaszu, na którym można zainstalować regały i składować wszystkie szpargały, które zwykle tylko zajmują miejsce w szafach.

Zaufaj wskazówkom architekta!

Projektanci, wcale nie chcą iść „na łatwiznę”, jak to mają w zwyczaju mówić klienci, którym proponuje się inne rozwiązania niż te, które sami opracowali. Architekci mają wiele lat doświadczenia i dziesiątki, setki, a nawet tysiące projektów za sobą. Dzięki temu doskonale wiedzą, które rozwiązania sprawdzają się najlepiej, a jakie omijać szerokim łukiem. Wybierając biura projektowe, warto skupić się na innowacyjności, gdyż świeże pomysły są bardziej unikatowe. Biuro projektowe JTStudio, którego siedziba mieści się w Imielinie, jest nowoczesne i pełne ciekawych rozwiązań – zarówno w zakresie projektu domu, jak i jego wnętrza.

Zanim wybierzesz się do architekta, najpierw zapisz w zeszycie wszystkie swoje pomysły oraz elementy, które chciałbyś zawrzeć w projekcie. Dzięki temu będzie on w stanie dostosować swoje propozycje do Twoich oczekiwań. Pamiętaj jednak, że nie zawsze można stworzyć projekt, który 1:1 odzwierciedli wyobrażenie klienta, gdyż musi on być również dopasowany do możliwości działki oraz innych aspektów prawnych, według których zostanie wydane pozwolenie na budowę.

Opracowanie:

Jtstudio Julia Turczyńska-Stanoszek

Imielin , Dobra 3

Podziel się