Materiał Partnera O czym pamiętać przy montażu przejść szczelnych?

O czym pamiętać przy montażu przejść szczelnych?

Nie da się zapewnić odbioru ścieków czy też dostępu do gazu, elektryczności bądź wody bez prawidłowo wykonanych instalacji. Jednym z ważniejszych elementów podczas ich montażu są przejścia szczelne. Te wymagają szczególnej uwagi, jeśli zależy nam na sprawnych rurociągach oraz okablowaniu. Czym zatem powinny się charakteryzować? O tym między innymi piszemy w artykule.

Czym są przejścia szczelne?

Doprowadzenie mediów do budynku wiąże się z tym, że zarówno rurociągi, jak i kable muszą przechodzić przez ściany czy też fundamenty. To właśnie te miejsca zasługują na szczególną uwagę podczas wykonywania wszelkich instalacji. Ich prawidłowe zabezpieczenie ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania rurociągów oraz okablowania, ale również chroni sam obiekt przed przedostawaniem się do wewnątrz wód gruntowych oraz gazów. Takie przejście, nazwane również instalacyjnym lub przepustem, powinno zatem cechować się elastycznością oraz szczelnością. Bardzo często pomija się ten etap przy wprowadzaniu komponentów w celu oszczędności kosztów. Niestety, jest to poważny błąd, ponieważ brak uszczelnienia przejść szczelnych i usuwanie konsekwencji z tym związanych, wiąże się z większym nakładem finansowym.

Jak przeprowadza się rury przez ścianę?

Istnieje wiele technik, jeśli chodzi o poprawne wykonanie tych punktów. Jednym z nich są uszczelnienia systemowe, składające się z rur osłonowych, pierścieni uszczelniających oraz kompletu uszczelek. Inna metoda to z kolei przejście bezpośrednio w otworze. Tutaj rolę zabezpieczenia odgrywają wodoszczelna opaska i bezskurczowa zaprawa cementowa. Zawsze należy pamiętać o tym, że rura bądź kabel nie mogą stykać się bezpośrednio ze ścianą. Pod uwagę trzeba wziąć również to, z jakiego materiału jest wykonana rura, a także jaka jest jej średnica. To właśnie te parametry decydują o doborze właściwego rozwiązania, które spełni swoje zadanie.

Jakie są najpopularniejsze błędy?

Do przecieków przejść szczelnych dochodzi najczęściej na skutek niewłaściwej techniki wykonania otworu lub zastosowania nieodpowiednich materiałów uszczelniających. W takiej sytuacji konieczna jest naprawa i wykonanie uszczelnienia wtórnego, czym zajmie się na przykład firma ATP Hydroizolacje z Ząbek. Do nieprawidłowości między innymi dochodzi na skutek tworzenia prostokątnych otworów zamiast okrągłych, które da się bez problemu dopasować do przepustów. Ponadto jako materiał uszczelniający należy stosować substancje zapewniające ochronę przeciwwilgociową, na przykład żywicę izolacyjną. Niemniej jednak wykonawcy bardzo często sięgają zamiast tego po piankę montażową, co nie zapewnia skutecznego zabezpieczenia.

Opracowanie:

Podziel się