Materiał Partnera O czym pamiętać podczas wymiany okien?

O czym pamiętać podczas wymiany okien?

Często w trakcie remontu domu decydujemy się na wymianę stolarki okiennej. Podczas tego procesu warto zadbać nie tylko o to, aby zakupione przez nas okna były wysokiej jakości, lecz również o to, by montaż okien odbył się we właściwy sposób, ponieważ niepoprawne zamocowanie tych elementów może generować duże straty energii cieplnej. Zatem o czym powinniśmy pamiętać, aby uniknąć w późniejszym czasie takich kłopotów?

Podstawowe informacje, czyli rozmiar okna, przygotowanie podłoża i dokładne osadzenie okna

Wymiana stolarki okiennej to jedna z najczęściej przeprowadzanych prac remontowych. Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas wymiany okien jest to, by wybrać okna o właściwym rozmiarze. Wydaje się być to rzeczą banalną, jednakże zdarzają się przypadki, w których przestrzeń między ramą okna a otworem nie jest odpowiednia. Jeśli obramowanie okna jest zbyt duże, wówczas może nie być wystarczająco dużo miejsca na wypełnienie izolacją, a w przypadku, gdy obramowanie jest zbyt małe, po montażu okno nie będzie wyglądało estetycznie. Dlatego tak ważne jest to, by dokładnie wybrać rozmiar okna. Poza tym dobrze dopasowany rozmiar ułatwi montaż okien.

Kolejną czynnością, o której nie można zapomnieć jest dokładne oczyszczenie podłoża. Niezależnie od tego, czy wymieniamy stare okna na nowe, czy też montujemy je w nowo wybudowanym domu, podłoże musi być czyste. Brud znajdujący się na podłożu może być przyczyną złego związania pianki z podłożem. Dodatkowo zanieczyszczenia będą wchłaniać wodę, czego skutkiem będzie powstawanie wilgoci we wnętrzu domu. Poza tym niedokładnie oczyszczone podłoże nie być przyczyną nieszczelności okien.

Istotną kwestią przy wymianie stolarki okiennej jest sprawdzenie, czy rama okna nie znajduje się zbyt blisko węgarka lub ościeża. Jeśli odległość będzie za mała, wówczas mogą pojawić się problemy przy uszczelnianiu okna. Fachowy z firmy Jammak Termofasada zajmujący się wymianą okien zalecają, by odległość między ościeżnicą a ościeżem wynosiła 3-4 cm, zaś ościeżnica od węgarka powinna znajdować się w odległości około 1,5 cm.

Pozostałe istotne informacje podczas wymiany stolarki okiennej

Wymieniając stolarkę okienną nie możemy zapomnieć również o kilku innych bardzo ważnych rzeczach. Jedną z nich jest listwa progowa. Odpowiada ona za uszczelnienie miejsca styku parapetu z ramą okienną. Jeśli listwa progowa nie zostanie zamocowana, wówczas może dojść do przenikania wody pod ramę okna, czego efektem będzie przedostanie się wilgoci do muru.

Ekipa budowlana, która podejmuje się wymiany okien musi mieć na uwadze użycie odpowiedniej ilości kotew i dybli, które będą odpowiadały za odpowiednie zamocowanie okien do muru. Ma to duże znaczenie, bowiem okna narażone są na działanie silnego wiatru, a także inne czynniki. Należy mieć również na uwadze, że rama okien pracuje, w związku z czym wykorzystanie zbyt małej liczby dybli i kotew może powodować deformacje ramy, pękanie tynku, a do tego źle zamocowane okna mogą sprawiać trudności podczas ich otwierania i zamykania.

Opracowanie:

Podziel się