Artykuł sponsorowany O czym pamiętać podczas wykańczania wnętrz?

O czym pamiętać podczas wykańczania wnętrz?

Wiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że wykończenie wnętrz należy do najbardziej pracochłonnych czynności, które trzeba wykonać podczas budowy lub remontu domu. Aby wszystko przebiegło bez problemów, dobrze jest zachować odpowiednią kolejność działań, która pozwoli to zadanie wykonać szybko i efektywnie. O czym należy pamiętać? Co powinien zawierać plan?

Kolejność ma znaczenie

Decydując się na wykańczanie wnętrz, już na samym początku warto ułożyć i spisać plan działania. Dzięki temu, nie tylko będzie wiadomo, jakie materiały kupować, ale również, jakie prace należy wykonać. Pierwszym elementem, na który szczególnie trzeba będzie zwrócić uwagę jest rozmieszczenie ścianek działowych. Chodzi nie tylko o wyznaczenie określonych pomieszczeń, lecz również o uwzględnienie wszelkich instalacji, jakie znajdują się w budynku. Mając gotowy plan można z powodzeniem rozprowadzić elektrykę, wodę oraz kanalizację w taki sposób, by był on dostosowany do potrzeb domowników. To także dobry moment na rozprowadzenie kabli, które potrzebne będą do podłączenia wszelkich alarmów czy telewizji.

Podłoże i tynki kolejnym etapem wykańczania

Po rozprowadzeniu instalacji można skoncentrować się na wykonaniu podłoża. W tym przypadku, prace należy rozpocząć od ułożenia warstw izolacji — począwszy od przeciwwodnej i przeciwwilgociowej, poprzez termiczną, a skończywszy na akustycznej. Eksperci z firmy Adam-Mix Budowlano-remontowa Adam Matczak podpowiadają, że przy opcji termicznej i akustycznej z powodzeniem sprawdzi się specjalistyczny styropian, którego jedna warstwa zapewni obie izolacje. Następnie przystępuje się do nałożenia szlichty cementowej, wcześniej należy ją odpowiednio zabezpieczyć podczas tynkowania.

Po wykonaniu podłoża czas na wykonanie mokrych tynków wewnętrznych na ścianach i sufitach. Tę czynność można wykonywać ręcznie lub przy użyciu specjalistycznej maszyny. Decydując się na tynki cementowo-wapienne nakładane ręcznie, trzeba mieć na uwadze, że należy je będzie wygładzić specjalnymi gładziami gipsowymi. Jeśli jednak inwestor zdecyduje się maszynowo nałożyć tynk gipsowy, wspomniana wyżej czynność nie będzie konieczna. Warto przy tym mieć na uwadze fakt, że preparaty, które w swoim składzie posiadają gips, będą schły znacznie dłużej, niż te wykonane z cementu i wapna. Aby móc przystąpić do kolejnych prac, musimy poczekać, aż tynki dobrze wyschną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas