Materiał Partnera O czym pamiętać podczas montażu paneli fotowoltaicznych?

O czym pamiętać podczas montażu paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne są najważniejsza częścią całego systemu fotowoltaicznego. To one absorbują energię słoneczną, która zmieniana jest w energię elektryczną. Decydując się na zamontowanie ogniw fotowoltaicznych ważne jest wybranie dla ich odpowiedniego miejsca. Najczęściej panele montowane są na dachach, ponieważ tam nie grozi im często zacienienie. A wiadomo, że im mniej energii słonecznej będzie do nich dochodziło, tym mniej wytworzymy energii elektrycznej. Zatem na co zwrócić uwagę podczas montażu paneli fotowoltaicznych?

Z której strony domu montować panele fotowoltaiczne?

Wydajność paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależy od miejsca, w którym zostaną one zamontowane. Najczęstszym wyborem są dachy, ponieważ są one dość wysokie i nie są przesłonięte przez drzewa, ani inne rzeczy, które mogłyby rzucać na nie cień. Maksymalne wykorzystanie paneli fotowoltaicznych możliwe jest wtedy, gdzie na każdy panel będzie docierała odpowiednia ilość promieniowania słonecznego. Oznacza to, że dany panel nie może być zacieniony, by był efektywny.

Panele fotowoltaiczne mają znaczną powierzchnię. Aby uzyskać 1 kW mocy szczytowej, koniczny jest montaż ogniw o powierzchni prawie 7 m2. W związku z tym to kolejny aspekt przemawiający za tym, że ogniwa fotowoltaiczne montowane są na dachach, ponieważ na działce zazwyczaj jest szkoda miejsca na panele.

Każdemu kto decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych zależy na tym, by były one jak najbardziej wydajne. Moduły fotowoltaiczne najwyższą sprawność i moc osiągają, gdy są ustawione powierzchnią czynną w stronę słońca. Niestety przy nieruchomych panelach taka sytuacja możliwa jest tylko przez moment. W takiej sytuacji należy zastanowić się nad tym, jak ustawić ogniwa, by wykorzystać je jak najlepiej. Fachowcy od paneli fotowoltaicznych z firmy Basmac podpowiadają, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skierowanie ogniw na południe i pochylenie ich pod kątem 30-40 stopni do poziomu. Takie ułożenie zapewni największą efektywność całego systemu. Oczywiście ustawienie paneli fotowoltaicznych na południowy-wchód lub południowy-zachód również będzie dawało zadowalające wyniki, jednak będą one nieco mniejsze od maksymalnych.

Chłodzenie ogniw fotowoltaicznych

O panele fotowoltaiczne należy starannie dbać, ponieważ od tego w dużej mierze zależy również ich wydajność. Na uwadze powinniśmy mieć temperaturę ogniw. Panele fotowoltaiczne nagrzewają się. Spowodowane jest to oczywiście działaniem promieni słonecznych oraz faktu, że przepływa przez nie prąd. Należy jednak wiedzieć, że wzrost temperatury ogniwa polikrystalicznego o 1 stopień Celsjusza oznacza spadek jego mocy o około 0,5%. W związku z tym bardzo ważne jest chłodzenie paneli.

Ogniwa fotowoltaiczne powinny mieć zapewniony przepływ powietrza wokół siebie. Poza tym najlepsze pod tym względem będzie ustawienie ich na otwartej przestrzeni. W celu lepszego chłodzenia paneli, często mocuje się je kilka centymetrów nad połacią skośnego dachu. Takie rozwiązanie zapewnia im chłodzenie od spodu, czego by brakowało, gdybyśmy panele ułożyli bezpośrednio na dachu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas