Materiał Partnera Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej: rekuperacja vs klimatyzacja

Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej: rekuperacja vs klimatyzacja

Systemy wentylacji mechanicznej z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników. Czy to klimatyzacja, czy rekuperacja pozwala dostarczać świeżego powietrza o wysokich parametrach użytkowych. Dzięki nim możemy cieszyć się powietrzem wolnym od zanieczyszczeń, pyłów, smogu, a także alergenów. Które rozwiązanie jest lepsze? Czym różni się rekuperacja od klimatyzacji?

Istota rekuperacji

Systemy rekuperacji pozwalają na wymianę zużytego powietrza wewnątrz budynku na świeże powietrze z zewnątrz, jednocześnie umożliwiając odzyskanie ciepła z pomieszczenia już ogrzanego. Rekuperacja jako taka nie pozwala na schłodzenie powietrza będącego już w pomieszczeniu. To podstawowa różnica między systemem rekuperacji a klimatyzacją. To klimatyzacja umożliwia schłodzenie powietrza wewnątrz pomieszczenia do zadanej temperatury, jednak nie wymieni go na świeże, dodatkowo oczyszczone z wszelkich pyłów i alergenów. Jak zatem widać, klimatyzacja i rekuperacja mogą się idealnie uzupełniać.

Systemy klimatyzatorów typu split

W odpowiedzi na potrzeby klientów, dążących do optymalizacji jakości powietrza wraz z zapewnieniem odpowiedniego komfortu termicznego w budynku przez cały rok, pojawiły się urządzenia klimatyzacyjne typu split. Firmy oferujące usługi instalacyjne coraz częściej zamiast montując osobne systemy wentylacyjne z rekuperacją i klimatyzatory zajmują się projektowaniem i instalacją urządzeń typu split. Są to nowoczesne systemy wentylacji budynków, które łączą w sobie zalety każdego z opisanych wyżej rozwiązań technologicznych. Klimatyzatory split zbudowane są z jednostki zewnętrznej oraz podłączonych do niej jednostek wewnętrznych zamontowanych w każdym z pomieszczeń w budynku umożliwiających regulację temperatury w pomieszczeniach.

W przypadku klimatyzatorów split podobnie jak w przypadku innych typów wentylacji mechanicznej ważne jest dobranie odpowiednich parametrów technicznych komponentów wchodzących w skład instalacji wentylacyjnej. W klimatyzatorach typu split istotne jest precyzyjne dobranie mocy jednostki zewnętrznej klimatyzacji, gdyż musi ona dostarczyć odpowiednią do liczby jednostek wewnętrznych ilość świeżego powietrza. Dzięki połączeniu wentylacji mechanicznej z klimatyzacją zyskuje się świeże, wolne od zanieczyszczeń powietrze (istnieją modele klimatyzatorów split z filtrami powietrza) i optymalną temperaturę pomieszczeń w czasie letnich upałów.

Podstawą sprawności nowoczesnych systemów wentylacji mechanicznej pozostaje regularny serwis i wymiana filtrów powietrza, dzięki czemu układ jest w stanie pracować bezawaryjnie i w pełni wydajnie przez wiele lat.

Podziel się