Materiał Partnera Nowoczesne sieci elektryczne – ile gniazd powinno znaleźć się w Twoim domu?

Nowoczesne sieci elektryczne – ile gniazd powinno znaleźć się w Twoim domu?

Dzisiaj przy modernizacji domów, czy też mieszkań, a także przy ich budowie, nie można zapomnieć o przyłączach elektrycznych. Nowoczesne sieci mogą być zarówno zasilane energią dostarczaną od określonego dostawy w ramach umowy, lub też mogą opierać się o niezależne systemy fotowoltaiczne. Nie tylko jednak na tym opiera się innowacyjność instalacji elektrycznej. Najlepsze są również podłączone do kompensatorów mocy biernej, są wykonane w technologii bezpuszkowej i posiadają wiele osobnych obwodów z dużą liczbą gniazdek!

Nowoczesność równia się komfort!

Aby móc uznać naszą domową instalację elektryczną za innowacyjną, przede wszystkim należy przygotować taką, która jest bardzo rozbudowana. Dlaczego jest to takie ważne? Odpowiedź jest prosta: dla komfortu użytkowego sprzętów AGD i RTV. Dzisiaj liczba urządzeń w gospodarstwach domowych rośnie, a to zwiększa nie tylko zapotrzebowanie na moc, ale także na większą ilość obwodów oraz gniazdek.

Łatwo to zobrazować między innymi na przykładzie kuchni, i to wcale nie o dużej powierzchni, ale takiej o średnim metrażu w granicach 13 m2. W takim wnętrzu nawet dziesięć gniazdek może okazać się niewydajna. Dzisiaj w kuchni podłączamy bowiem lodówki, elektryczne okapy i wywietrzniki, radia, kuchenki, mikrofalówki, zmywarki, czy też sokowirówki, tostery i ekspresy do kawy. Liczba gniazdek musi być zatem zawsze dostosowana do sposób eksploatowania pomieszczenia. Ważne jest zatem tworzenie złożonych sieci z wieloma obwodami…

Jeśli chodzi o obwody, tutaj również nowoczesność stawiana na równi z komfortem, musi opierać się na złożoności. Takie urządzenia, jak klimatyzatory, lodówki i zamrażalki, czy też pralki, oraz elektryczne podgrzewacze wody, muszą posiadać własny obwód. Łączenie go z jednym ogólnym, może nam przysporzyć wielkich problemów przy wystąpieniu awarii.

O czym nie można zapominać?

Przy budowie domu niekiedy zapominamy również o obwodach oraz gniazdach na zewnątrz domu. Te powinny być wykonane z różnych względów, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Nigdy nie powinniśmy również rezygnować  z przewodów sygnałowych oraz tworzonych na zapas przewodów zasilających prowadzących na poddasze, czy w tych umieszczanych w pobliżu okien. To pozwoli w przyszłości łatwo zaadaptować dom do rozwiązania np. elektrycznych żaluzji zewnętrznych.

Tylko z odpowiednim projektem i wykonawcą

Tworzenie instalacji elektrycznej, powinno zawsze odbywać się po wcześniejszej wizji lokalnej, po analizie warunków technicznych, a także po przeprowadzonych świadectwach energetycznych. Istotny jest też czynnik finansowych, czyli budżet. Nie warto jednak ciąć kosztów przy tworzeniu nowoczesnej, energooszczędnej oraz złożonej i bezpiecznej instalacji. Ją zamontuje, a także skalibruje dla Ciebie między innymi taki wykonawca, jak firma ELEKTRO-MONT. To ona rekomenduje wybierane najwyższych jakościowo elementów konstrukcyjnych. 

Opracowanie:

Elektro- Mont Krzysztof Hatłas

Witkowo Drugie , Starowiejska 22

Podziel się