Materiał Partnera Niezbędne informacje o niwelacji terenu

Niezbędne informacje o niwelacji terenu

Niwelacja terenu to rodzaj prac, które związane są najczęściej z początkiem większej bądź mniejszej budowy. Jest to obszar, który podzielić możemy na dwie części, czyli geodezyjną oraz budowlaną, dlatego właśnie zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, aby dowiedzieć więcej na ten temat. Postaramy się przybliżyć wszystko, co powinniśmy wiedzieć na temat niwelacji terenu.

Rodzaje niwelacji terenu

Jeśli chodzi o pojęcie niwelacji terenu, to możemy ten rodzaj prac podzielić na dwie odrębne aczkolwiek w pewnym stopniu zależne od siebie kategorie. Pierwsza z nich znajduje się w zakresie geodezji i dotyczy wszelkich prac związanych z pomiarami danego terenu czyli na przykład wytyczenia granicy działki a także sprawdzenia profilu danego gruntu pod kątem wzniesień lub dołów. Ten rodzaj prac wykonywany jest oczywiście przez uprawnionych do tego geodetów, którzy robią te wszystkie pomiary przy pomocy specjalnych narzędzi. Druga kategoria to już są prace wykonywane przez operatorów ciężkich maszyn budowlanych oraz inne osoby pracujące w tej branży i polegają one na przygotowaniu danego terenu pod budowę.

Czy wykonanie niwelacji terenu wymaga zezwolenia?

W tym aspekcie również mamy dwie możliwości, ponieważ jeśli niwelacja terenu dotyczy tylko samych zmian na gruncie bez planowania jakichkolwiek prac budowlanych, to możemy to zrobić bez konieczności starania się o zezwolenie na przeprowadzenie takich prac. Jednakże jeśli niwelacja ma zostać wykonana wtedy, gdy na danym terenie ma powstać jakiś obiekt budowlany, to oczywiście zarówno na budowę tego obiektu jak i same prace niwelacyjne potrzebne będzie nam zezwolenie.

Prace budowlane przy niwelacji terenu

Niwelacja terenu w zakresie budownictwa posiada dwie części, które wyglądają w następujący sposób:

  • Profilowanie gruntu - Ten etap prac polega na dostosowaniu danego terenu pod budowę poprzez usunięcie nadmiaru gruntu z pagórków bądź zasypania ewentualnych dołów a także pozbyciu się z terenu starej roślinności, dzięki czemu teren uzyska płaską powierzchnię.
  • Wyrównywanie i zagęszczanie - Jest to drugi i w zasadzie ostatni etap dotyczący niwelacji gruntu, ponieważ tutaj wcześniej wyprofilowany grunt zostaje zagęszczony a także odpowiednio ubity w celu finalnego przygotowania go pod kolejne etapy prac budowlanych.

Kto może dla nas wykonać niwelację terenu?

Jeśli chodzi o niwelację terenu, to warto to powierzyć specjalistom z branży budowlanej, którzy dysponują zarówno doświadczeniem jak i wysokiej jakości sprzętem, dzięki czemu cała praca zostanie wykonana perfekcyjnie i bardzo sprawnie. Jedną z firm, które możemy polecić do wykonywania niwelacji terenu jest Firma Handlowo Usługowa z Zarośla, która należy do Aleksandry Długońskiej.

Podziel się