Materiał Partnera
Nie tylko w galeriach handlowych, czyli o zastosowaniach schodów ruchomych

Nie tylko w galeriach handlowych, czyli o zastosowaniach schodów ruchomych

Trudno wyobrazić sobie galerie handlowe bez ruchomych schodów. Nie obejdą się bez nich także dworce, stacje metra czy wielokondygnacyjne budynki użyteczności publicznej. Ich historia sięga XIX wieku; pierwsze schody ruchome zostały zbudowane w 1896 roku na Coney Island i od tego czasu stanowią stały element krajobrazu współczesnego miasta. Gdzie się je stosuje?


Schody ruchome dotarły do Polski pod koniec lat 30tych XX wieku. Pierwsze zainstalowano na Śląsku, kolejne, po II wojnie światowej, w Warszawie na Trasie W-Z. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda ich konstrukcja i gdzie się je stosuje.

Schody w ruch

Schody ruchome to urządzenie transportowe, mające za zadanie przewóz osób pomiędzy kondygnacjami budynku. Składają się one z nośnej konstrukcji, stopni, które są zamocowane do specjalnego łańcucha oraz poręczy. Te ostatnie napędzane są przez zespół napędowy z silnikiem elektrycznym oraz przekładnią. Ich konstrukcja przez lata ewoluowała; współczesne ruchome schody nie tylko są w stanie połączyć parter bezpośrednio z drugim piętrem, ale również posiadają szereg udogodnień, takich jak zmniejszenie prędkości gdy schody są puste i przyspieszenie w momencie zbliżania się pasażera. W ten sposób, dzięki specjalnym czujnikom, wykrywającym ruch, schody są mniej eksploatowane. Są również bardzo mało awaryjne, ze względu na szereg zabezpieczeń, takich jak czujnik pęknięcia łańcucha stopni czy czujnik braku stopnia. We wszystkich tego typu urządzeniach zamontowane są systemy kontroli prędkości stopni i poręczy, a także zabezpieczenia przy wlotach poręczy, w płytach grzebieniowych i przy zejściach ze schodów. Jeśli jednak z jakiś powodów nastąpi awaria ruchomych schodów warto zgłosić się do firmy Paw-Lift, zajmującej się elektromechaniką dźwigową, w tym naprawą omawianych urządzeń. Profesjonalny serwis znajdzie przyczynę awarii, a następnie sprawnie i szybko ją usunie. 

Zastosowania

Schody ruchome znajdują zastosowanie głównie w galeriach handlowych, ale nie tylko. Spotkamy je także w biurowcach oraz obiektach transportu publicznego, czyli dworcach, lotniskach czy stacjach metra lub podmiejskich pociągów. Stanowią idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie trzeba szybko i sprawnie przetransportować dużą ilość osób ze stosunkowo niewielkiej powierzchni oraz w obiektach handlowych, gdzie tradycyjne windy nie są w stanie sprostać obsłudze tłumów klientów. Opisywane schody spotkamy także w dużych, wielokondygnacyjnych obiektach hotelowych. Na końcu warto dodać, że ruchome chodniki stanowią ułatwienie dla osób niepełnosprawnych, które dzięki nim mogą poruszać się w przestrzeni publicznej.  

Podziel się