Materiał Partnera Nakładanie gładzi – rodzaje materiału i sposoby aplikacji

Nakładanie gładzi – rodzaje materiału i sposoby aplikacji

Szpachlowanie ścian to obowiązkowy etap każdej budowy czy remontu. Służy wygładzeniu ścian wewnątrz i na zewnątrz budynku, co pozwala bez problemu pokryć je farbą lub tapetą. Wykorzystywana w tym celu gładź występuje w kilku rodzajach o różnych właściwościach, więc przed wyborem powinniśmy zastanowić się, która będzie właściwa. Przyjrzyjmy się bliżej ich charakterystyce oraz sposobom nakładania.

Rodzaje gładzi szpachlowej

Na początek powinniśmy wyjaśnić, czym są gładzie szpachlowe. To materiały budowlane służące wygładzeniu powierzchni ścian. Najczęściej ich głównym składnikiem jest gips – mówimy wtedy o gładzi gipsowej i ten właśnie rodzaj jest najpopularniejszy. Dostępny jest pod postacią suchej mieszanki, którą należy wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach. Stosowana może być na powierzchniach cementowych, betonowych, cementowo-wapiennych oraz wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych.

Substancją wiążącą gładzi wapiennej jest, jak wskazuje nazwa, wapno. Sprawdzi się na powierzchniach cementowych i cementowo-wapiennych. Jej wadą jest jednak to, że maksymalna warstwa gładzi może wynieść 5 mm, przez co nie nadaje się ona do wygładzania dużych nierówności. Gładź cementowa wiązana jest cementem i należy do najtrwalszych spośród wymienionych. Może być stosowana nie tylko w pomieszczeniach, ale również do wykańczania elewacji domu.

Ostatnim typem jest gładź polimerowa przeznaczona do wnętrz, gdzie powierzchnie ścian i sufitów wykonane są z betonu i betonu komórkowego, płyt kartonowo-gipsowych lub pokryte tynkami: cementowym, cementowo-wapiennym oraz gipsowym. To dobre rozwiązanie w remoncie kuchni czy łazienki, gdzie panuje duża wilgotność.

Gwarancją poprawnego wykonania prac wykończeniowych jest zaangażowanie dobrej firmy budowlanej, która ma doświadczenie w branży. Działająca w Szczecinie firma remontowo-budowlana prowadzona przez Kamila Gruszczyńskiego zajmuje się zarówno budową domów jednorodzinnych, jak i wykończeniem wnętrz.

Sposoby nakładania gładzi

Do wyboru mamy tu dwie metody. Pierwszą jest tradycyjne nakładanie gładzi szpachlowej ręcznie. Mieszankę należy rozdrobnić z wodą w odpowiednich proporcjach lub wymieszać, jeśli używamy gotowej. Ręczne nakładanie zajmuje wiele czasu, co znacząco wydłuża pracę.

Atrakcyjną alternatywę stanową tu gładzie maszynowe, czyli aplikowane za pomocą przeznaczonego do tego sprzętu. Ich główną zaletą jest równa grubość warstwy gładzi na całej pokrywanej powierzchni, co jest niemożliwe do uzyskania przy ręcznym nakładaniu. Minusem będzie tu konieczność doświadczenia – maszynowe nakładanie gładzi powinien wykonać dobry murarz.

Opracowanie:

Firma Remontowo-Budowlana Kamil Gruszczyński

Szczecin , Krzywoustego 25 lok. 10

  • tel. 570 931 258

Podziel się