Materiał Partnera Najważniejsze zasady montażu bram garażowych i drzwi

Najważniejsze zasady montażu bram garażowych i drzwi

Posiadasz własny dom? Jedną z ważniejszych kwestii jest zabezpieczenie terenu przed niechcianymi gośćmi. Montaż bram i drzwi nie należy do najprostszych zadań, dlatego w tym celu warto zatrudnić odpowiedniego specjalistę. Warto również zwrócić uwagę na funkcjonalność montowanej stolarki i jakość produktów. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zasady montażu.

Montaż bramy garażowej

Wybierając bramę z automatycznym napędem, należy pamiętać o doprowadzeniu zasilania. Ważna jest również przestrzeń, która pomieści niezbędne komponenty. Najważniejsze elementy podczas montażu bramy garażowej to węgarki i nadproże. Muszą być pomalowane i wytynkowane, tuż przez zamontowaniem ościeżnicy. Węgarki powinny stać w linii prostej. Błędy w przygotowaniu do montażu mogą sprawić, że rozkład sił będzie nierównomierny, co skutkuje szybszym zużyciem poszczególnych, najbardziej obciążonych elementów. Posadzka to również istotna część pracy – najlepiej, aby powierzchnia była dokładnie wypoziomowana. Takie rozwiązanie pozwoli na szybszy montaż i precyzyjne ustawienie napędu.

Technika montażu bramy garażowej może być różna, co zależne jest od jej rodzaju. Zazwyczaj bramę przywożą monterzy, specjalizujący się w tym fachu, jak na przykład firma MN Serwis.

Krok po kroku

  1. Skręcenie ościeżnicy, ustawienie pionu i poziomu.
  2. Zaznaczenie miejsca wiercenia otworów pod kątowniki montażowe.
  3. Przykręcenie do sufitu prowadnic podsufitowych i wybór odpowiedniego mocowania.  
  4. W zależności od rodzaju bramy – przy modelu uchylnym, rolki prowadzące do skrzydła należy zainstalować w ościeżnicy, w przypadku bramy segmentowej – trzeba skręcić poszczególne panele i połączyć je za pomocą zawiasów.
  5. Sprawdzenie pracy skrzydła i ewentualne skorygowanie ustawienia.
  6. Ustawienie właściwego naciągu sprężyn.
  7. Montaż wyposażenia: rygle antywłamaniowe, klamki, mechanizm automatycznego napędu.

Prawidłowy montaż drzwi

Jednym z najważniejszych elementów stolarki otworowej jest montaż drzwi. W ramach zasad prawidłowego montażu uwagę skupia się na ościeżnicy i skrzydle oraz na regulacji. Działanie wymienionych elementów powinno zapewniać płynną pracę – bez nadmiernych oporów. Następnie należy wykonać pomiar do montażu stolarki oraz przygotować otwór montażowy. Działanie elementów wyrobu, czyli utrzymanie pionu i poziomu, doskonałe funkcjonowanie mechanizmów oraz właściwy ścisk na ościeżnicę mają znaczy wpływ na funkcjonowanie drzi. Prawidłowo wbudowane drzwi nie będą ulegały szybkiemu zużyciu. Jak w przypadku montażu bram – w kwestii drzwi również warto skorzystać z profesjonalnych firm, zajmujących się montażem stolarki otworowej.

Opracowanie:

MN Serwis Michał Nowak

Rokietnica , Zakątek 14

Podziel się