Materiał Partnera Najważniejsze prace geodezyjne na budowie

Najważniejsze prace geodezyjne na budowie

Budowanie domu może zajmować nawet kilkanaście miesięcy. W przypadku obiektów przemysłowych ten okres może się wydłużyć. Zanim pierwsze łopaty pójdą w ruch, należy uzyskać pozwolenie na budowę i sporządzić odpowiednią dokumentację. Wszystkie pomiary terenowe oraz mapy wykonuje geodeta.

Zakres obowiązków geodety

Przed rozpoczęciem prac na budowie, konieczne jest wykonanie kilku pomiarów.

Jednym z nich są geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, potrzebne do sporządzenia mapy do celów projektowych. Na takiej mapie architekt opracowuje plan zagospodarowania terenu i nanosi budynek wraz z zewnętrznymi instalacjami.

Należy zaznaczyć, że najważniejsze na początkowym etapie budowy jest wyznaczenie granic działki, zapewni to prawidłowe przeprowadzenie wszystkich prac.

Kolejnym krokiem jest umiejscowienie projektowanego budynku w terenie. W tym celu geodeta wykonuje tyczenie obiektu, wyznacza zero budowlane i zewnętrzne a jeśli wymaga tego inwestycja również wewnętrzne osie konstrukcyjne budynku.

Po zakończeniu prac związanych z budową, geodeta wykonuje pomiary na działce inwestora, po których opracowaniu sporządza mapę z inwentaryzacji powykonawczej.

Jak wybrać dobrego geodetę?

Budowa domu to poważna sprawa, jak mówi właścicielka firmy Pracownia Geodezyjna. Pomiary wykonane nieuważnie i w pośpiechu oraz źle sporządzone mapy mogą spowodować opóźnienie prac związanych z naszą inwestycją. Dlatego warto skorzystać z usług geodezyjnych oferowanych przez profesjonalne firmy, dzięki temu będziemy mieli pewność, że całość prac wykona doświadczony i rzetelny geodeta. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas