Materiał Partnera Najważniejsze elementy wykończenia wnętrz

Najważniejsze elementy wykończenia wnętrz

Wykończenie wnętrz to etap, na który wszyscy, którzy nabyli wymarzone mieszkanie lub dom, czekają z niecierpliwością. Wbrew pozorom nie jest to jedynie wybór mebli, sprzętów, kolorów ścian czy dodatków - etap ten jest najbardziej pracochłonny i to właśnie od wykończenia wnętrz zależy ich standard, estetyka, funkcjonalność czy ostateczny charakter. Przedstawiamy najważniejsze elementy wykończenia wnętrz.

Stolarka okienna i stolarka drzwiowa

Oczywistym elementem wykończenia wnętrz jest stolarka okienna oraz drzwiowa. Mają one bezpośredni wpływ na temperaturę panującą we wnętrzu i tym samym komfort oraz zdrowie osób przebywających w pomieszczeniach czy wysokość rachunków za energię. Na tym etapie należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanych fachowców, ponieważ montaż stolarki okiennej oraz drzwiowej wymaga zastosowania odpowiednich technik, doświadczenia i wiedzy. W przypadku stolarki okiennej, powinna ona także spełniać wszelkie normy prawne określone w ustawie Prawo budowlane. Należy właściwie przygotować otwory, zadbać o odpowiednie usytuowanie oraz dopasowanie wymiarów otworu do okien bądź drzwi, ich uszczelnienie, sztywność czy odpowiednie wykończenie. Na uwagę zasługuje także montaż energooszczędny, będący efektem regulacji europejskich zaostrzających wymagania dotyczących efektywności energetycznej budynków, a który obecnie jest dominującym trendem w budownictwie. Ponadto stolarka okienna i drzwiowa powinny gwarantować poczucie bezpieczeństwa oraz być estetycznie wykonane.

Montaż instalacji wodno-sanitarnej, grzewczej oraz elektrycznej

Jednym z najważniejszych elementów wykończenia wnętrz jest również montaż następujących instalacji: wodno-sanitarnej, grzewczej oraz elektrycznej. Do tego etapu prac przystępuje się najczęściej w momencie, gdy otwory drzwiowe i okienne są już zamontowane i tym samym możliwe jest przeprowadzanie wszelkich prac instalacyjnych niezależnie od warunków pogodowych. Jeszcze przed położeniem tynku oraz wylewką samopoziomującą należy rozprowadzić rury instalacji zgodnie z projektem, który obejmuje m.in. umiejscowienie przyborów sanitarnych, grzejników, gniazdek czy punktów oświetleniowych. Ewentualne zmiany bądź przeróbki sprawiają trudności i wiążą się z kolejnymi pracami remontowymi, ponieważ stanem wyjściowym do rozprowadzenia danych instalacji są surowe podłoża na gruncie oraz nieotynkowane ściany nośne. Z tego powodu należy kierować się projektem, a także skorzystać z pomocy profesjonalistów w wykańczaniu wnętrz, którzy nie tylko zadbają o prawidłowy montaż instalacji, ale także sprawdzą ich szczelność czy przeprowadzą próbę ciśnieniową.

Tynk wewnętrzny oraz wylewka

Następnym ważnym elementem wykończenia wnętrz jest tynk wewnętrzny oraz wylewka. W pierwszej kolejności wykonuje się tynkowanie, aby uniknąć zabrudzenia posadzki. Do prac można przystąpić w momencie, gdy w pomieszczeniu osiągnięta będzie odpowiednia temperatura, której zakres wynosi od 5 do 25 stopni Celsjusza. Należy także zwrócić uwagę na to, aby ściany czy podłoża nie były mokre, świeżo wymurowane bądź przemarznięte – w przeciwnym razie nałożony tynk wewnętrzny oraz wylewka stracą przyczepność i wytrzymałość, trudniej wysychają i będą się łuszczyć oraz pękać. 

Pamiętać trzeba również o zastosowaniu dylatacji, czyli celowo wykonanej szczelinie oddzielającej podkład podłogi od tynku nałożonego na ściany, będących sąsiadującymi ze sobą materiałów o różnej rozszerzalności termicznej. Niezastosowanie dylatacji uniemożliwia swobodne odkształcanie się materiałów i skutkuje najczęściej samoistnym tworzeniem się pęknięć oraz rys – tłumaczy specjalista z firmy ogólnobudowlanej K & J Kamil Mudlaff.

Biały montaż

Biały montaż to nic innego jak instalacja armatury oraz elementów ceramicznych w konkretnych punktach odbiorczych instalacji ciepłej i zimnej wody, m.in. grzejników, wanien, umywalek czy sedesów, a także układanie płytek ceramicznych. Istotny jest właściwy dobór uszczelek, fug, silikonów i taśm izolacyjnych oraz doświadczenie, ponieważ od nich zależy komfort użytkowników wnętrza oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Często elementy składające się na biały montaż montowane są w szafkach bądź zabudowywane stelażem, dlatego najlepiej jest, gdy tego typu prace przeprowadza kompleksowo jedna ekipa budowlana. Do białego montażu można przystąpić w momencie, gdy wszystkie instalacje są już położone i wszystkie roboty budowlane zakończone, aby zminimalizować ryzyko ubrudzenia ceramiki bądź armatury. Ponieważ koniec miejsc montażu jest narażony na kontakt z wodą, należy wszystkie elementy właściwie zabezpieczyć przed wilgocią czy powstawaniem pleśni. Od prawidłowo przeprowadzonego białego montażu zależy także końcowy wygląd pomieszczenia.

Podziel się