Materiał Partnera Najpopularniejsze technologie budowy domów jednorodzinnych w Polsce

Najpopularniejsze technologie budowy domów jednorodzinnych w Polsce

Domy jednorodzinne rosną jak grzyby po deszczu i z pewnością można dostrzec wiele istotnych różnic między poszczególnymi budynkami. Każdy stawia domek według technologii, która najbardziej odpowiada jego preferencjom. Żeby wybrać rozsądnie trzeba najpierw zrobić odpowiedni research.  Czym różnią się poszczególne technologie i jakie są ich największe zalety?

Technologia murowana – Polska tradycja

Jest to najpopularniejsza technologia budowlana w Polsce i właśnie w taki sposób zostały wzniesione wszystkie zabytkowe budynki. Obecnie istnieje na rynku wiele nowoczesnych materiałów budowlanych, które zastępują historyczną cegłę i kamień, z powodzeniem stanowiąc doskonałą termoizolację. W zależności od oczekiwań i indywidualnych preferencji można wyróżnić trzy metody budowania ścian:

  • Ściany jednowarstwowe – największą zaletą jest minimalne zużycie materiału. Ściany stawia się z jednej warstwy bloczków, pustaków lub innych alternatywnych materiałów budowlanych, posiadających podobne cechy.
  • Ściany dwuwarstwowe – prócz konstrukcji nośnej posiada również warstwę ocieplenia. W Polskim klimacie jest to dość optymalny wybór, zapewniający doskonałą izolację cieplną.
  • Ściany trójwarstwowe – ich grubość wynosi nawet 55 centymetrów i mogą być z powodzeniem stosowana w hałaśliwej okolicy, gdyż stanowią nie tylko izolację przed utratą ciepła i wilgocią, ale również wygłuszają zewnętrzne hałasy.

Domy murowane stawia wiele firm budowlanych, dlatego warto wybrać taką, która wykonuje swoje prace solidnie i z użyciem profesjonalnych technologii i materiałów budowlanych, np. D&M.

Przytulne gniazdko, czyli technologia drewniana

Domki z drewna są przede wszystkim klimatyczne i sprawiają wrażenie o wiele bardziej przytulnych niż te murowane. Można postawić je w ciągu kilku tygodni i są stosunkowo tanie. Przy zastosowaniu odpowiedniej termoizolacji i systemu ogrzewania, mogą one być tak samo ciepłe i energooszczędne, jak tradycyjne domy murowane.

Nietypowe rozwiązania w budownictwie

W budownictwie pojawia się coraz więcej nowoczesnych metod i trendów, które napływają głównie z USA oraz innych wysoko rozwiniętych krajów. Do nietypowych, nowoczesnych rozwiązań, które podbijają polskie budownictwo, zaliczamy:

  1. Domy modułowe – są wznoszone z gotowych elementów. Budowa trwa krótko, dlatego doskonale sprawdzą się dla osób, którym zależy na czasie i solidnym wykonaniu.
  2. Domy z paneli – lekkie elementy gotowe. W przeciwieństwie do domów modułowych, poszczególne części budynku są mniejsze i muszą być odpowiednio ze sobą zespojone.
  3. Ściany wypełniane betonem – szkielet domy stawia się z 2 warstw płyt np. z keramzytobetonu, a następnie wypełnia betonem.

Opracowanie:

D&M Sp. z o.o. PBH Budownictwo

Sosnowiec , Ostrogórska 9

Podziel się