Artykuł sponsorowany Najnowocześniejszy system grzewczy oparty o pompę ciepła

Najnowocześniejszy system grzewczy oparty o pompę ciepła

Budowa domu jednorodzinnego to bardzo duży wydatek. Zaplanować należy każdy element budynku, w tym sposoby jego eksploatowania w przyszłości. Szczególnie warto skupić się na energooszczędności oraz na proekologiczności. Tani w użytkowaniu dom, który będzie wspierał ochronę środowiska i zdrowie mieszkańców to marzenie tysięcy Polaków. Jakie technologie warto przy jego wznoszeniu zastosować? Oprócz wentylacji mechanicznej, fotowoltaiki, studni głębinowych czy instalacji elektrycznej w standardzie KNX warto wybrać ogrzewanie w oparciu o pompę ciepła.

Pompa ciepła, czyli sposób na wykorzystanie energii natury

Pompy ciepła to niesamowicie wydajne urządzenia, które przewyższają technologicznie kotły retortowe na ekopellet czy też kotły gazowe. Dorównują im tylko piece kondensacyjne, które pozwalają na odzysk energii z wyprowadzanych z budynku spalin. W przypadku pomp ciepła technika sprzyjająca energooszczędności i proekologiczności oparta jest o coś zupełnie innego. Urządzenia to pobierają bowiem energię cieplną z otoczenia budynku, oddając i przetwarzając ją w następnym etapie w instalacji C.O.

Pompy ciepła dzięki temu zapewniają czystą i ekologiczną energię, która produkowana jest przy niewielkich kosztach. Sprzęty te nie wymagają ropy, węgla, gazu ziemnego lub LPG. Zasilane są tylko i wyłącznie dzięki energii elektrycznej, która służy do rozruchu sprężarki. Ciepło z pompy ciepła to zaś średnio tylko 25% energia elektryczna i aż 75% bezpłatne ciepło środowiskowe. Takie parametry pracy gwarantują sprzęty marek VIESSMANN i IMERGAS, które znaleźć można w ofercie firmy INSBUD-WYBRZEŻE, zajmującej się dystrybucją systemów instalacyjnych, izolacji, armatury oraz innych produktów techniki grzewczej.


Pompy powietrze-woda

Technologii pomp ciepła jest kilka. Wyróżnia się między innymi pompy gruntowe oraz pompy powietrze-woda. W Polsce te drugie są szczególnie chętnie wykorzystywane z kilku względów. Przede wszystkim nie trzeba dla nich budować w budynku kotłowni. Łatwo się je wdraża, zarówno w nowych obiektach, jak i tych starszych, a najlepsze rozwiązania przygotowane są w modelach dwufunkcyjnych. Oznacza to możliwość podpięcia pompy pod instalację centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Jak zaś działa pompa ciepła powietrze-woda?

Jej technologia polega na poborze energii z powietrza przez specjalny monoblok, który dzięki czynnikowi i jego sprężeniu uzyskuje potrzebne dla budynku ciepło. W instalacjach wyposażonych w pompy ciepła stosuje się z reguły zbiorniki buforowe, które magazynują energię cieplną wytworzoną w źródle i stopniowo oddają do instalacji grzewczej. Przy zakupie urządzeń należy zaś szczególnie zwracać uwagę na:

  • współczynnik efektywności COP,
  • moc grzewczą,
  • pobór mocy,
  • rodzaj czynnika chłodniczego,
  • izolacyjność akustyczną,
  • klasę energooszczędności,
  • spełnianie certyfikatów EHPA,
  • spełnianie norm Porozumienia paryskiego,
  • spełnianie wytycznych programu Czyste Powietrze (możliwość uzyskania dofinansowania na zakup urządzenia).

Innowacyjne funkcje pomp ciepła

Najlepsze pompy ciepła bez trudu można podpiąć pod kolektory słoneczne czy system SmartDom. W drugim przypadku urządzenie staje się w pełni zautomatyzowane. Inteligentne zarządzanie pompami odbywać się może według wcześniej przygotowanych programów działania lub dzięki tzw. funkcji pogodowej. Sprzęt przy tym może współpracować z wentylacją mechaniczną. Inwestor stawiający na pompę z funkcją chłodzenia nie musi też kupować klimatyzatorów. Technologia ta może stanowić serce instalacji c.o. i c.w.u., co gwarantuje wersja Multi Split. Mniejsze układy idealne są zaś do wspierania pracy kotłów 5-klasy czy też kominków z płaszczami wodnymi.

Jeśli chodzi o innowacyjne funkcje pomp ciepła, godnymi uwagami sprzętami są też te, które gwarantują cichą pracę w granicy 35-50 dB.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas