Materiał Partnera Najczęstsze usterki pieców gazowych i instalacji grzewczych

Najczęstsze usterki pieców gazowych i instalacji grzewczych

W całej gazowej instalacji centralnego ogrzewania najważniejszą rolę odgrywa kocioł gazowy. Jednocześnie jest on najdroższym elementem całego systemy grzewczego. Ogrzewanie gazowe to jedna z najpopularniejszych form grzania domów i mieszkań, dlatego warto zobaczyć, jakie są najczęściej spotykane awarie kotłów, a także, w jaki sposób unikać problemów dotyczących pracy kotła gazowego.

Gazowa instalacja grzewcza – jakie awarie spotykają kocioł?

Kocioł gazowy to jedna z najważniejszych, o ile nie najistotniejsza część centralnego ogrzewania. Niestety z wielu powodów jego praca może zostać zakłócona, czego efektem są rozmaite usterki i awarie. Jeśli do takiej sytuacji dojdzie, naprawa kotła gazowego do duży wydatek finansowy. Poza tym wszelkie poważniejsze usterki sprawiają, że ogrzewanie pomieszczeń jest niemożliwe oraz będziemy musieli zmagać się z brakiem ciepłej wody. Jako najczęstsze problemy z kotłem gazowym wymienia się:

 • niedrożność filtra gazowego,
 • zapowietrzenie instalacji grzewczej,
 • zablokowanie zaworu zasilającego,
 • odcięcie zasilania elektrycznego.

Wymienione usterki mogą przyczyniać się do ograniczenia pracy kotła i całej instalacji, zmniejszenia wydajności lub całkowitego zatrzymania pracy kotła i ogrzewania. Oczywiście do każdej sprawy należy podejść indywidualnie, ponieważ problemy z kotłem mogą mieć także inne podłoże, np. wyeksploatowane części. W takich sytuacjach jedynym ratunkiem jest serwis urządzeń grzewczych.

Jakie problemy z ogrzewaniem wymagają pomocy specjalistów?

Zdecydowana większość nowoczesnych kotłów centralnego ogrzewania gwarantuje wysoką sprawność działania, aczkolwiek zdarzają się sytuacje, w których może dojść do ich uszkodzenia. Szczególnie narażone są na to instalacje grzewcze, które są intensywnie użytkowane. Poza wymienionymi wcześniej usterkami kotłów gazowych wyróżnia się także inne awarie instalacji grzewczych, które wymagają specjalistycznej naprawy. Specjaliści od instalacji grzewczych z firmy IRB Holding z Koszwał w województwie pomorskim informują, że z pomocy serwisu powinniśmy skorzystać, gdy pojawi się jedna z następujących usterek:

 • zbyt mało powietrza do spalania,
 • niedrożność kanału odprowadzającego spaliny,
 • zbyt mała ilość powietrza w spalinach,
 • wycieki z zaworów instalacji,
 • zanieczyszczone filtry w instalacji,
 • zanieczyszczony wymiennik spaliny-woda,
 • nieprawidłowe ciśnienie w instalacji.

W jaki sposób unikać problemów z kotłami gazowymi i innymi elementami instalacji grzewczej?

Odpowiedź na to pytanie nie powinna być zaskoczeniem, ponieważ poważnych problemów z instalacją centralnego ogrzewania można uniknąć, przeprowadzając regularne kontrole oraz przeglądy kotła i instalacji. Takie działanie pozwoli sprawdzić, czy wszystko z kotłem jest w porządku, a w razie ewentualnych usterek, można je naprawić na wczesnym etapie. Wtedy też naprawa centralnego ogrzewania nie jest aż tak kosztowna i trwa krócej. Zaleca się, aby przynajmniej raz na pół roku sprawdzić stan techniczny kotła grzewczego.

Opracowanie:

IRB Holding Sp. z o.o.

Koszwały , Piaskowa 22

 • tel. 502 868 716

Podziel się