Materiał Partnera Najczęstsze usterki domowej instalacji elektrycznej

Najczęstsze usterki domowej instalacji elektrycznej

Usterki elektryczne częściej pojawiają się w starszych mieszkaniach, jednak również nowe budownictwo nie jest od nich całkowicie wolne. W wielu przypadkach trudno jest znaleźć przyczynę awarii, jeśli nie zawinił sam użytkownik instalacji. Jeśli domownicy nie przeciążają sieci elektrycznej, a mimo to dochodzi do usterki, wówczas problem wynika z niesprawności instalacji. Taką sytuację należy szybko zgłosić do elektryka, który oceni źródło awarii i podejmie się naprawy. Jakie usterki najczęściej występują w domowych instalacjach?

Popularne awarie instalacji elektrycznej

Najczęściej pojawiającą się usterką elektryczną jest wybicie bezpieczników. Dochodzi do niej zazwyczaj przy przeciążeniu instalacji, na przykład poprzez podłączenie zbyt dużej ilości urządzeń podpiętych do tego samego obwodu lub przez włączenie do kontaktu sprzętu z uszkodzonym przewodem. Takie sytuacje często kończą się koniecznością całkowitej wymiany korków. Operacja ta wymaga wiedzy i precyzji, dlatego warto zgłosić się z takim problemem do doświadczonego elektryka z firmy Kamil Brudziński Instalacje elektryczne, usługi minikoparką. Inną popularną usterką jest wyrwane gniazdko. Dochodzi do niej przez nieuważne korzystanie z urządzeń – chociażby przypadkowe pociągnięcie przewodu odkurzacza.

W domu często spotyka się także zepsute włączniki. Zwykle wystarczy wymienić sam włącznik, jednak zdarza się, że przyczyna awarii elektrycznej leży na przykład w uszkodzonym kablu, co może wymagać ingerencji w ściany lub sufit. Do bardziej poważnych usterek należą błędy popełnione podczas prowadzenia instalacji: zastosowanie nieodpowiednich przewodów, umieszczenie ich w złym miejscu, zbyt mała moc, brak pomiarów i tak dalej. Naprawa awarii elektrycznych tego rodzaju jest czasochłonna i wymaga najczęściej zniszczenia ścian.

Jak uniknąć awarii instalacji elektrycznej w domu?

Naprawa usterek instalacji elektrycznej może być nie tylko długotrwała, ale także kosztowna ze względu na konieczność ingerowania w strukturę mieszkania. Z tego powodu warto zapobiegać awariom i z rozwagą korzystać z różnego rodzaju urządzeń. Należy uważać na liczbę podłączonych sprzętów, a także na przewody, których pociągnięcie może uszkodzić gniazdko. Podstawą zapobiegania usterkom jest dobry projekt instalacji oraz odpowiednie wykonanie. Nie warto oszczędzać na usługach profesjonalnego elektryka – jego doświadczenie i wiedza pozwolą uchronić się w przyszłości przed drogimi naprawami. Prawidłowy montaż instalacji elektrycznej gwarantuje bezpieczeństwo i sprawne funkcjonowanie całego domu. 

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas