Artykuł sponsorowany Najczęstsze błędy w instalacji wodno-kanalizacyjnej

Najczęstsze błędy w instalacji wodno-kanalizacyjnej

Instalacja wodno-kanalizacyjna budowana jest zaraz po zamknięciu stanu surowego budynku. Jej wykonanie wymaga dużej dokładności i skupienia, bowiem wszelkie błędy, jakie wynikną w trakcie użytkowania będą bardzo trudne do naprawienia. Efekty źle założonej instalacji wodno-kanalizacyjnej mogą być niszczycielskie dla sprzętów, podłóg i innych aranżacji, które zostaną zalane, a usunięcie usterki może skutkować kolejnym remontem. Na jakie błędy trzeba uważać?

Budowa instalacji wod-kan

Budowa instalacji wodno-kanalizacyjnej zaczyna się od przyłączenia budynku do sieci. Na tym etapie warto przygotować projekt, który będzie spójny z ogólnym planem budowy. Choć od wbicia pierwszej łopaty na działce do prac wykonywanych przez hydraulika może upłynąć wiele czasu, warto się do tego momentu dobrze przygotować. Zaakceptowany projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej nie będzie zmieniany w trakcie jego realizacji, ponieważ wymaga to skuwania fragmentów ścian i sufitów. Lepiej tego uniknąć i upewnić się co do ostatecznego kształtu łazienki czy kuchni. W instalację wodno-kanalizacyjną nie powinno się też ingerować już po pracach wykończeniowych, bo zarówno błędy, jak i zmiany będą skutkować w najlepszym wypadku małym remontem.

Jest jeden wyjątek, gdy instalacja wodno-kanalizacyjna jest wykonana bez błędów, a jednak trzeba ją wymienić. Problem istnieje w starych instalacjach, które przekroczyły swój „termin ważności” lub wymagają modernizacji, by dopasować je do współczesnych oczekiwań. Wymianą starej instalacji wodno-kanalizacyjnej na nową zajmie się małopolska firma hydrauliczna Jar-Co Jarosława Kasperka. Zlecenie wykona solidnie i dokładnie, a proces modernizacji poprzedzi przeglądem, by upewnić się, które elementy koniecznie muszą zostać wymienione.

  •  brak projektu

Projekt, który uwzględnia przebieg rur instalacji wodno-kanalizacyjnej w całym budynku jest niezbędny, aby ją wykonać. Na tym etapie muszą być wybrane odpowiednie miejsca, przekroje rur, rozmieszczenie liczników etc. Wszystkie kolejne błędy mogą wynikać z braku projektu lub jego niewłaściwego przygotowania. Bagatelizowanie tego elementu może stać się źródłem wszelkich problemów.

  • niewłaściwe wejście i wyjście

Instalacja wewnątrz budynku musi mieć właściwe doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków. Jeśli te czynności zostaną wykonane niezgodnie z zasadami budowlanymi (np. nie uwzględni się przemarzania gruntu, jego spadku etc.), możemy spodziewać się problemów z dostawą wody i z zatykaniem kanalizacji.

  •  niewłaściwe materiały

Wiele błędów może pojawić się przy wyborze materiałów eksploatacyjnych. Rury niewłaściwej średnicy mogą być przyczyną zatykania się ich. Brak syfonów będzie powodował nieprzyjemny zapach. Z kolei źle dobrane tworzywa na rury, bez uwzględnienia ich przyszłego działania (np. odporność na wysoką temperaturę) będzie skutkować hałasem, odkształcaniem się ich, a w najgorszym przypadku pęknięciem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas